Teeme selgeks: kui juhtub õnnetus, millal peab politseiga ühendust võtma?

Kui mõni inimene on õnnetuses kannatada saanud, siis tuleb ilmtingimata häirekeskusesse teada anda.Foto: Shutterstock

Eestis toimub igal aastal pea 30 000 liiklusõnnetust, mille kahjud hüvitab liikluskindlustus. If Kindlustuse statistika järgi satub sellisesse õnnetusse iga kümnes sõiduk. Millal peab kohale kutsuma politsei ning millises olukorras võib asjad omavahel joonde ajada? 

Inimene saab kannatada

Esimeseks reegliks on alati see, et kui õnnetuses saab kannatada mõni inimene, siis peab juht teavitama häirekeskust, helistades numbrile 112. Lisaks sellele tuleb abivajajatele anda enda oskuste piires esmaabi ning kirjutada üles pealtnägijate nõusolekul nende nimed ja aadressid. Politsei tuleb kutsuda ka juhul, kui üks osapooltest on joobes või põgeneb sündmuskohalt. 

Omanikku ei saa tuvastada 

If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuhi Reet Veilbergi sõnul tuleb õnnetusest politseid teavitada ka juhul kui kahju saajat pole teada. “Politseisse tuleb juhtunust teada anda, et politsei saaks välja selgitada kahjustada saanud vara omaniku ja temaga ühendust võtta. Vastasel juhul oleks tegemist sündmuskohalt lahkumisega,” sõnas ta.

Politseid tuleb teavitada ka juhul, kui sõiduki omanikku ei ole võimalik tuvastada. Näiteks parklakahju korral, kui oled ise kellegi autot riivanud või on tehtud kahju sinu sõidukile. Kindlasti ei ole kasu kojamehe vahele jäetud lipikust enda telefoninumbriga. Sellises olukorras peab juht liiklusõnnetusest kohe politseile teatama ja tegutsema vastavalt politseilt saadud korraldustele. Muidu on tegemist sündmuskohalt lahkumisega ja see võib tuua kaasa selle, et pead kahjud oma taskust kinni maksma, kusjuures ka politsei võib põgenemise eest trahvi määrata.

Asjaoludes ei jõuta kokkuleppele

Kolmas olukord, mil sündmusesse peab sekkuma politsei, on siis, kui juhid ei jõua omavahel kokkuleppele, kes ikkagi õnnetuse põhjustas. Politsei aitab sellisel juhul olukorra lahendada ja vältida konflikte.

Kui õnnetuses osalenud juhid või juht ja varalise kahju saaja on aga juhtumi põhjuste hindamisel ja vastutuse küsimuses ühel meelel, ei ole õnnetusest vaja politseile teatada.

Olgu mainitud, et Ifi liikluskindlustusega hüvitatakse sinu sõidukiga teistele põhjustatud kahjud ning liikluskindlustus on kohustuslik sõlmida kõigile sõidukitele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.