Turvaliseks liiklemiseks on vaja järgida neid lihtsaid reegleid

Foto: Scanpix/Sakala/Peeter Kümmel.

Elu on näidanud, et enne iga talve tulekut tasub üle käia peamised sõidureeglid ja -soovitused, millest iga liikleja iseenda ja teiste inimeste ohutuse jaoks kinni peaks pidama.

Talvise perioodi jooksul on sagedaseks trendiks see, et inimesed ülehindavad oma oskusi või alahindavad teeolusid ning sattuvad seetõttu ohtlikesse olukordadesse või kaotavad auto üle kontrolli.

Hinda teeolusid ja iseenda ning teiste liiklejate oskusi adekvaatselt

Esimene nõuanne käibki otseselt iseenda (ja teiste liiklejate) oskuste ja teeolude adekvaatse hindamise kohta. Iga autojuht peaks aastaringselt oma võimekust ja teeolusid sõites arvesse võtma, kuid eriti oluliseks muutub see just siis, kui teekate pole kuiv ja nähtavus halb – keskmine talveilm Eestis.

Põhimõtteliselt peaks iga autojuht juba enne sõidu alustamist arvestama, et pidurdamiseks kulub jää ja lumega oluliselt rohkem aega kui kuiva teekattega. Samuti tuleb arvesse võtta, et talvel võivad ka teised liiklejad oma sõiduki üle kontrolli kaotada või sõiduolusid valesti hinnata. Eriti tasuks seda punkti hoida meeles pikivahe ja sõidukiirust valides.

Kusjuures alati ei pruugi ainult silmaga teekatte hindamisest piisata, kuna musta jääd ei pruugi keset päeva nähagi olla. Loe siit lisaks, milliseid nõuandeid If Kindlustus just musta jää kohta jaganud on.

Korralikest rehvidest võikski rääkima jääda

Korralike rehvidega sõitmisest hakatakse rääkima juba septembrikuu hakul, ent ometi leiab igal aastal valiku kindlustusjuhtumeid, mida oleks suure tõenäosusega saanud korralike talverehvidega ära hoida.

Ilma “lamell vs nael”-debatti laskumata tasub siiski rõhutada, et talverehvid ei ole koht, mille pealt autoomanik liiga palju kokku peaks hoidma. Eriti arvestades seda, kui suurt rolli auto juhitavusel ja teega haakumisel rehvid mängivad. Samuti ei piisa ainult korralike rehvide ostmisest, kuna vale rehvirõhuga sõites ei pruugi ka kõige kvaliteetsematest rehvidest vales olukorras kasu olla.

Pööra nähtavusele rohkem tähelepanu

Talv on Eestis kõige pimedam aeg, kus päevavalgust vaid loetud tundide jagu nautida saab. Sel põhjusel viibib talvel suur osa autojuhte igapäevaselt liikluses just hämaral perioodil, olgu see siis varajastel hommikutundidel või õhtusel tipptunnil.

Maanteel sõites on kindlasti ülimalt oluline korralike kaugtulede korrektne kasutamine. See tähendab, et sinu kaugtuled ei tohiks teisi liiklejaid pimestada, ent sageli kipuvad siinsed liiklejad just teise äärmusesse kalduma ning lülitavad kaugtuled ümber liiga vara. See tekitab olukorra, kus iga kord, kui mõni auto sulle vastu tuleb, piirad sa oma vaatevälja väärtuslike sekundite ja meetrite võrra.

Kuigi talvel eriti päikese pärast muretsema ei pea, võib see teatud kellaaegadel sõitmist vägagi suurel määral häirida. Päikeseprille võiks seega autos hoida ja vajadusel kanda iga iseenda ja teiste liiklejate ohutust austav juht, eriti kui kogu maa on kaetud sätendava lumekihiga, mis päikese pimestavale jõule veelgi hoogu annab.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.