Uuring: kas valgusreflektorid aitavad vähendada Eesti teedel metsloomadega juhtuvaid õnnetusi?

Foto: Shutterstock

Nii mõnegi autojuhi üheks suurimaks hirmuks on pimedal maanteel juhuslik kohtumine mõne metsloomaga, eriti kui selleks osutub näiteks suurem põder, metskits- või siga. Eestis juhtub igal aastal ligikaudu 5000 õnnetust metsloomadega ja kui võtta arvesse, et ligi 70% neist juhtub metskitsetega ja 7% põtradega, siis räägime ikkagi väga tõsistest avariidest.

Sellised õnnetused lõppevad tavaliselt metslooma surmaga, kuid ohus on ka inimeste elu ja tervis ning mõistagi kaasneb selliste õnnetustega ka varaline kahju.

Selliste õnnetuste vähendamiseks on If Kindlustus koostöös Eesti Jahimeeste Seltsiga teinud algust projektiga, milles testitakse ja uuritakse maanteede tähispostidele paigaldatavate valgusreflektorite mõju metsloomadega seotud õnnetustele. Põhjaliku uuringu tulemused presenteeritakse jooksvalt ja koondina Maanteeametile.

Kuidas valgusreflektor olukorda parandab?

Valgusreflektorid on paigaldatud maantee piirdepostide peale ja nende tööpõhimõte on päris huvitav – kahe järjestikuse piirdeposti vahele tekib auto tuledest metsa poole valgusmüür, mis hoiab metslooma teest eemale. See mõjub ulukile kui valgusfoor, andes hoiatussignaali, et teed ei ole mõistlik sel ajahetkel ületada. Kuna enamik õnnetusi metsloomadega juhtubki pimedal ajal, annab see reflektorite kasutamisele veelgi suurema tähenduse.

Kuigi Eestis uuritakse seda lahendust esmakordselt, siis mujal maailmas on see juba üsna laialt levinud. Eesti Jahimeeste Seltsi „Ulukid Teel“ projektijuhi Urmas Salmu sõnul on reflektoreid juba kasutusel näiteks Rootsis ja Saksamaal ning sealsed uuringud näitavad, et ulukite puhul töötavad need väga hästi.

If Kindlustuse juhatuse liikme Tiit Kolde sõnul on antud projekt vägagi huvipakkuv, kuna probleem on tõsine ja teiste maade kogemus annab lootuse, et ka Eestis võime näha õnnetuste vähenevat arvu.

Kuhu valgusrektorite testlõigud paigaldatud on?

Hetkel on Eestis kokku reflektoreid paigutatud kuue erineva maakonna maanteede peale. Need on: Lääne-Virumaa, Pärnu-, Tartu-, Viljandi-, Põlva- ja Läänemaa. Kõige rohkem on reflektoreid hetkel kasutusel Tartu ja Rakvere teedel.

Uuringusse on valitud need testlõigud, kus tavaliselt on esinenud väga palju õnnetusi metsloomadega. Samasse uuringusse võetakse sama palju samaväärseid testlõike, kuhu valgusreflektoreid ei paigaldata. Seejärel on võimalik hinnata reflektorite kasutegurit.

Kas teadsid, et metsloomaga seotud õnnetuste puhul aitab Sind kaskokindlustus?

If Kindlustuse kõigis kaskokindlustuse pakettides hüvitatakse loomale otsasõidust tekkinud kahjud omavastutusega 0 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.