Vilkuritega operatiivsõiduk sõitis sinu autole sisse – kes hüvitab kahju?

Kõikidel sõidukitel on mõistlik omada nii kohustuslikku liikluskindlustust kui ka vabatahtlikku kaskokindlustust. Sellisel juhul võivad mõlemad juhid igas olukorras kindlad olla, et kindlustus aitab nende mõlema sõidukid ära remontida ja korda teha.Foto: Shutterstock


Paraku võime aeg-ajalt uudistest lugeda liiklusõnnetustest, kus üks osapool on õnnetuspaigale kihutanud vilkurite ja sireeniga pääste-, politsei- või kiirabiauto. Kuigi sellisele sõidukile peab teed andma, on eksimine inimlik ja võib juhtuda olukordi, kus liikleja vilkuriga masinat lihtsalt tähele ei pane.

Oletame, et juhtub õnnetus, kus sina liikusid peateel ning sinu autole sõitis küljelt sisse vilkuritega operatiivsõiduk? Kes on siis süüdi ja kuidas käsitleb antud olukorda kindlustus?

Liiklusseaduse § 17 ütleb, et liikleja peab andma teed sõidukile, millel on sisse lülitatud sinine vilkur või sinine märgutuli koos erilise helisignaaliga või ilma, ka niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile. Samuti teel töötavale sisselülitatud kollase vilkuriga sõidukile ja sellise sõidukiga saadetavale sõidukile. Vajaduse korral peab liikleja tee andmiseks seisma jääma.

Kui sina sõitsid peateel ja ei pannud vilkuriga sõidukit tähele, kas oled siis igal juhul süüdi ja pead tekkinud kahjud omast taskust hüvitama?

Kasko- või liikluskindlustus või mõlemad?

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus ütleb, et iga juhtum on isesugune, mistõttu ei ole võimalik ühte reeglit või enamlevinud lahendust välja tuua. Alati selgitatakse välja õnnetuse asjaolud: “Seejärel selgub seegi, mis liiki kindlustuse alt õnnetuses tekkinud kahjusid saab hüvitada.”

Selge on, et mõlema sõiduki juhid on kohustatud liiklusreeglitest kinni pidama, see kehtib ka vilkuritega sõitva operatiivsõiduki puhul.

Kruus lisab: “Hea on siinkohal meeles pidada seda, et kõikidel sõidukitel on mõistlik omada nii kohustuslikku liikluskindlustust kui ka vabatahtlikku kaskokindlustust. Sellisel juhul võivad mõlemad juhid igas olukorras kindlad olla, et kindlustus aitab nende mõlema sõidukid ära remontida ja korda teha.”

Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik kõikidele sõidukitele. Seda on If Kindlustuses võimalik sõlmida ka vaid üheks päevaks. Oled sa liiklusõnnetuses kannataja või põhjustaja, otse Ifi poole pöördudes, aetakse kõik asjad vastaspoole kindlustusega sinu eest korda. Liikluskindlustuse poliisi omavatele sõidu- või pakiautole ning mootorrattale ja mopeedile kehtib EL piires tasuta pukseerimisteenus.

Kaskokindlustus on autokindlustus, millega hüvitatakse sinu sõidukile tekkinud kahju siis, kui oled avarii ise põhjustanud või on autoga mõni muu õnnetus juhtunud – alates vandalismist, lõpetades võtmete kaotamisega. Ühtlasi on võimalik remondi ajaks asendusauto saada,  samuti on poliisi omaniku käsutuses 24/7 Autoabi.

Ifis pakutakse nelja erinevat kaskopaketti – nii leiad sobiliku vastavalt oma auto vajadustele, vanusele ja oma soovile. Lisaks saad valida kasko omavastutuse – 100, 200 või 300 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.