Inbanki blogi

6 soodsat sportlikku luukpära, millega päikeseloojangusse kihutada

Sportlik luukpära, inglise keeles hot-hatch, on autoklass, mis lahendab probleemi nimega “praktilise meelega autoentusiast”.

1970ndatel alguse saanud ning 1980ndatel tõeliselt populaarseks muutunud autotüübi esimeseks linnukeseks peetakse tihti Volkswagen Golfi esimese põlvkonna GTI-d.

Tegelikult on see lihtsalt üks kõige kuulsamaid ning koos Renault 5 Alpine’iga esimesed, mis alistasid 0-100 km/h kiirendusel 10 sekundi piiri. Varasemad tegijad ning ajaloo leiab sellest Wikipedia artiklist.

1990ndatel korraliku languse üle elanud autoklass on praeguseks väga edukalt naasnud ning võimsusnäitajad ulatuvad juba 300 hobujõuni ja üle selle.

Vaatasime, milliseid kasutatud ja soodsaid luukpärasid hetkel Eestis osta saab ning valisime mõned enda lemmikud välja.

Võimsa ja eesmärgipärase auto puhul on võimalikke ohukohti muidugi palju, aga samas baseeruvad autod suures osas oma tavalistel versioonidel, seega ülalpidamiskulud ei ole nii rajud kui erilistel sportautodel. Küll aga kehtib siinkohal eriti tõsine soovitus auto kindlasti enne ostu põhjalikult lasta üle vaadata.

Ford Focus ST, 2007. aasta, 166 kW, 6500 eurot

Foto: Auto24.ee

Focuse esimene kärmem mudel oli 2002. aastal välja tulnud ST170, mille mudelinimi viitab hobujõudude arvule. Selliseid Eestis hetkel müügil ei ole.

Teise põlvkonna sportlikum mudel kandis lihtsalt ST nime ning hobujõude on sellel juba 225 tükki. Saadaval on auto nii kahe kui ka nelja uksega. Vedavaks sillaks on esimene. Kuna isegi tavaline Focus on alati olnud tuntud oma hea, et mitte öelda sportliku juhitavuse poolest, on ST päris hea sisenemislävend kiirete luukpärade maailmas.

Pildil olev oranž värv on sellele mudelile väga omane ning konkreetne auto kuulutuse sõnul korrektselt hooldatud. Ajaloo poolest võrdselt hea ning hinnalt isegi parem on see Focus ST. Leppima peab aga tagasihoidlikuma välimusega.

Mazda 3 MPS, 2007. aasta, 238 kW, 6900 eurot

Foto: Auto24.ee

Sleeper tähendab autot, mille puhul ei oska peale vaadates keegi oodata, et tegemist on võimsa ja kiire autoga. Mazda 3 MPS just seda ongi.

Täiesti tavaline luukpära omab isegi tehaseseades 191 kilovatti ehk 260 hobujõudu. 10 aastat tagasi peeti veel 200-hobujõulisi autosid vägagi kiireteks, seega Mazdalt täiesti ootamatu samm.

Antud eksemplar on tuunitud rohkem kui 300-hobujõuliseks. See võib olla väga hea, aga võib tähendada ka kõvasti kallemaid ülalpidamiskulusid. Samas on kuulutuse juures väga põhjalik lisainfo tehtud tööde kohta, mis lisab usaldusväärsust.

Saada on ka mitmeid originaalvõimsusega autosid (ka punaseid), aga kuna lisainfo on nendel puudu või äärmisel juhul lakooniline, siis tegime erandi ja valisime tuunitud auto.

Audi S3, 2008. aasta, 195 kW, 11 000 eurot

Foto: Auto24.ee

Sarnaselt Mazdale väga tagasihoidliku välimusega auto. Oluliseks eeliseks enamike teiste luukpärade ees on nelikvedu.

Esiveolise ja võimsa auto puhul on suurim probleem torque steering ehk siis nähtus, kui kurvis gaasi vajutades ei suuda esirattad kahte asja, pöörata ja vedada, enam väga hästi koos teha. Nelikveolisel seda muret pole.

Ilmselt ei ole S3 kõige soodsam auto, mida omada. Kas või juba seetõttu, et tegemist on ikkagi natuke kallima klassi autoga. Selle kuulutuse puhul annab aga lootust see, et auto on uuena Eestist ostetud ja müüjaks on teine omanik. Eeldatavasti on korrektne nii läbisõit kui ka hooldusajalugu.

Honda Civic Type-R, 2010. aasta, 148 kW, 10 490 eurot

Foto: Auto24.ee

Selle ja järgmise autota ei oleks valik täielik. Honda Civic Type-R, mille uut mudelit käis Autogeenius ka Pärnus vaatamas, on üks mõistlikumaid sportlikke luukpärasid.

Honda vastupidavad VTEC mootorid ja üldine koostekvaliteet pakub antud klassis võrdlemisi mõistlikke ja muretuid ülalpidamiskulusid. Teisalt ei ole 200-hobujõuline mootor ka midagi väga karmi, mis nõuaks kogenud juhti ja sagedast uut rehvijooksu.

Valik on järelturul päris korralik ning saada on ka mõned eelmise põlvkonna autod, mis on odavamad ja vanema tehnoloogiaga aga võimsusnäitajatelt sarnased.

Kuulutus on küll inglise keelne, aga ilmselt saavad kõik aru, et autol on mitmeid erilisasid ja paljud olulised sõlmed on garantii käigus ka välja vahetatud.

Volkswagen Golf V GTI, 2005. aasta, 147 kW, 5900 eurot

Foto: Auto24.ee

Legendaarsetele I ja II põlvkonna Golf GTIdele järgnes kaks õnnetumat versiooni, mis kahandasid kiirete luukpärade mainet korralikult.

Fööniksina tuhast tõusis aga viienda põlvkonna VW Golf GTI, mis tõi tagasi kõik selle, mida selliselt autolt oodatakse. Praktiline ja mugav, samas piisavalt nobe, et pühapäeva pärastlõunal üks ring kurvilisematel teedel teha.

Sarnaselt Type-Rile on võimsus 200 hobujõudu ja valik tundub Eesti järelturul suur. Teisalt on enamik neist müügil autoaedades ja/või väga minimaalse lisainfoga, mis pigem muudab ettevaatlikuks. Kindlasti võiks eelistada Golf GTI-le omast ruudumustriga sisustust, sest see on äge!

Alfa Romeo 147 GTA, 2003. aasta, 184 kW, 11 900 eurot

Foto: Auto24.ee

Selle auto juurde sobiks hästi lause “kui otsid seiklusi, siis helista!” Alfa Romeo 147 GTA ei ole kindlasti mitte mõistlik ja muretu valik. Asju, mis võib valesti minna, on palju.

Lisaks on selle juhitavus väga raske, sest 3,2-liitrise V6 mootori 250 hobujõudu lähevad esiratastesse, millel puudub mõistlik diferentsiaalilahendus. Sirgel teel on lood hästi, kiirendus 0-100 km/h on 6 sekundit. Keeruliseks läheb kurvides.

Aga Top Gear võrdles seda kunagi tollaste konkurentide, Focus RSi ja Golf R32-ga ning kuigi need kaks olid igatepidi mõistlikumad, valiksid kõik saatejuhid Alfa, sest see on lihtsalt nii hullumeelne sõiduk. Klippi saab näha siit.

Alfa 147 GTA kasuks räägib ka see, et nii 156 kui 147 GTA mudelite hinnapõhi on ilmselt käes ja korralikud eksemplarid on juba kiirel tõusuteel. See konkreetne mudel on kuulutuse kohaselt väga heas seisukorras ja spetsiaalse, tehasest tulnud värviga. Äkki on isegi investeering?

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.