Mida pidada silmas kasutatud elektriauto ostmisel?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Gregor Sibold

Seda, kas elektriauto sulle sobib, sõltub esmalt su elukorraldusest ja kodusest või töökohas asuvast laadimisvõimalusest. Jah, meil on kiirlaadijate võrgustik, aga sageli on seal pistikud hõivatud ning ainult selle peale oma elukorraldust praegu üles ehitada on päris riskantne.

Kui sa oled aga välja arvutanud ja jõudnud järeldusele, et oled tulevikuks valmis, siis mida silmas pidada?

Uute elektriautode hind on valdavalt üle 30 000 euro, Teslad isegi rohkem kui kaks korda kallimad. Kasutatud särtsuauto saab kätte ka rohkem kui poole soodsamalt ja valdavalt on tegemist Nissan Leafidega. Üldse on Eestis müügis vaid paarkümmend kasutatud elektrisõidukit.

Arvestades, et just tuli müügile uue põlvkonna Nissan Leaf ning üldiselt on elektriautondus pigem tõusuteel, siis võib oodata ka kasutatud autode turul suuremat aktiivsust.

Ostueelne ülevaatus on keerulisem

Esimene asi, mida arvestada, on see, et elektriauto puhul ei ole tavaline autotöökoda ilmselt võimeline sulle ostueelset ülevaatust tegema. Kui veermiku detailid ja kere on võimalik “vana kooli” poolt üle vaadata, siis muus osas läheb keerulisemaks.

Nimelt puudub elektriautol väga palju sisepõlemismootoritele omaseid asju. Ei ole turbosid, kütusepumpasid, -pihusteid, silindreid ja muud. Küll aga on keerulised akupakid ja elektrimootorid, lisaks seda haldav tarkvara. Seega ostueelseks ülevaatuseks tuleks kindlasti minna elektriautoga kokku puutunud ettevõtetesse.

Läbisõitu ei tasu karta

Nissan Leafid on meil turul olnud juba mitu aastat ning Elektritakso on mitme sellisega läbinud juba rohkem kui 300 000 kilomeetrit. Elektritakso juhi Ermo Kontsoni sõnul liigub mõni neist veel originaalakudel, mille mahutavus on vähenenud umbes 20 protsenti ehk et juht, kes varem sai linnas ühe laadimisega läbida 110 kilomeetrit, peab piirduma nüüd 70 kilomeetriga.

Akusid saab vahetada

Paljudel autodel on akud vahetatavad. Näiteks Leafi uus akupakk maksab umbes 7000 eurot. Seega kui õnnestub saada muidu väga heas korras auto, millel akud lõppemas, siis võib sellise kuluga arvestada ja selle arvelt hinda soodsamaks kaubelda.

Oluline on päritoluriik

Hästi oluline on, millise riigi tarbeks on auto toodetud. Soojadesse maadesse tehtud autodel puudub akude lisasoojendus. See tähendab aga, et isegi väga üksikud alla -20 kraadised ööd võivad akud ära rikkuda. Soojendusega akud võtavad iseendalt energiat ja suudavad akupakis tagada sobiva temperatuuri.

Nissan Leafi puhul on ka tehas oluline

Leafide esimesed autod toodeti Jaapanis, Oppama tehases. Natuke hiljem viidi tootmine üle Inglismaale, Sunderlandi. Esimeste puhul on akusid vahetatud umbes 250 000-kilomeetrise läbisõidu juures. Lisaks mahutavusele on Jaapanis toodetud autode akudel vanemas eas probleeme ka kiirlaadimisega. Seega püüdke kindlasti leida Inglismaal toodetud auto.

Kas soojuspump on?

Lisaks puudub osadel elektriautodel, kaasa arvatud väga esimestel Leafidel, soojuspump, mis elektriauto puhul on väga oluline.

Ilma soojuspumbata autol tekitatakse soojust põhimõtteliselt nagu keeduspiraaliga, mis kütab vett soojaks ja sellel on väga suur elektrikulu. See tuleb otseselt läbisõidu arvelt. Soojuspump tõstab temperatuuri märksa energiasäästlikumalt.

Ilma soojuspumbata Leafid olid oli valdavalt heleda sisuga ja armatuurlaual puudub “HEAT” nupp.

Kontrolli laadimiskaablit

Kuna laadimiskaabel on oluline ja kallis tarvik, siis vaata auto üle mõne laadimiskoha juures ning ühenda autot laadijaga mitmeid kordi. Eriti niiske ilmaga võivad vanemad ja kehvemad kaablid laadimisel tõrkuda.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.