Land Roveri blogi

Kuninganna Elizabeth II on õppinud automehaanikuks ning sõitnud kümnete Land Roveritega

Foto: AP Photo/John Stillwell/PA

Võiks arvata, et 1926. aasta 21. aprillil ilmavalgust näinud kuninganna Elizabeth II, kelle sünnipäeva vanadest traditsioonidest johtuvalt täna tähistatakse, ei oma autode ja nendega sõitmise vastu vähimatki huvi. Tegelikkus on aga midagi muud. Ning nagu tema kuninglik kõrgus on aegade jooksul näidanud, on Land Rover talle südamelähedaseim mark.

Mehaaniku ja autojuhi haridusega monarh

Kuninganna kokkupuude autodega on pikem kui Land Roveri ajalugu. Teise maailmasõja ajal liitus hilisteismeline Elizabeth nõndanimetatud territoriaalse abiteenistusega ning õppis seal mehaanikuks ja autojuhiks. Talle sai selgeks, kuidas ratast vahetada, mootorit remontida ning ambulantsi ja veoautot roolida.

Elizabeth armees 1945. aasta aprillis. Foto: Wikipedia

Kuningliku perekonna suhe Land Roveriga sai alguse 1948. aastal, kui Roveri juhtkond tegi targa lükke ja kinkis äsja tootmisse läinud Land Roveri sajanda eksemplari kuningas George VI-le, Elizabeth II isale.

Windsoritele oli niisugune nelikveoline suurepärane sõiduvahend, millega oma valdustes ringi liikuda. Ning kuna Land Roverist kujunes klassitu maastur, mida respekteerisid ja kasutasid erinevad ühiskonnakihid, sobis selline valik ka Ühendkuningriigi üldsusele.

Rover, kes toona Land Rovereid valmistas, sai aga reklaami, mida raha eest pole võimalik osta.

Kuninglik garantii

1951. aastal pälvisid nii Jaguar kui Land Rover oma esimesed kuninglikud garantiid (Royal Warrants). See tähendab, et ettevõte varustab kuninglikku perekonda oma toodetega ning tohib seda avalikult esile tuua. Nimetatud margid on ainsad, kes omavad kõiki kolme kuninglikku garantiid (tema kõrgeaususe kuninganna, Edinburghi hertsogi ja Walesi printsi oma).

Elizabeth II võttis oma esimese Land Roveri vastu veidi pärast tema kroonimist 1952. aastal. Sest ajast saati on kuningannat, aga ka tema perekonna teisi liikmeid, pidevalt Land Rovereid kasutamas nähtud. Elizabeth II on roolinud ühesuguse vilumusega nii karmi Defenderit kui luksuslikku Range Roverit. Öeldavasti on ta pruukinud oma valitsemisaja jooksul rohkem kui 30 seda marki maasturit.

Šokeeritud Saudi Araabia prints

1998. aastal külastas Balmorali lossi Saudi Araabia prints Abdullah. Kuninganna küsinud temalt, kas too soovib autoga ümbrust näha, ning too vastanud jaatavalt.

Väidetavasti olla prints olnud täiesti jahmunud, kui tema kuninglik kõrgus ise Land Roveri rooli taha istus, sest Saudi-Araabias oli selline tegevus toona kõigile naistele keelatud. Lisaks olevat Elizabeth II võtnud kitsal teel sisse sellise hoo, mis mõjus niigi närvivapustuse äärel printsile rängalt.

Kuninganna ei ole jätnud võimalust sobival hetkel ise autot juhtida maha ka üheksakümnendates eluaastates. Sealjuures ei pea tal selleks juhiluba seaduse järgi üldse olemagi. See, kas Elizabeth II siiski sooritas sõja ajal mingi sõidueksami, pole teada.

1992. aastal tegi BBC Elizabeth II dokumentaalfilmi ning sealt pärineb ka alltoodud lõik, kuidas kuninganna ajakirjanikku Land Roveriga ringi sõidutab:

Märksõnad: ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.