Mazda blogi

Mazda 787B: Legendaarne auto, mis saavutas ühe aga kõige olulisema võidu

Autospordis on Mazda üks suurematest saavutustest Le Mansi 24 tunni sõidu võit. Katsumus, mida ükski teine Jaapani autotootja pole ületanud peaaegu 27 aastat.

Mazda Furai kontseptauto oli inspireeritud automargi Le Mans prototüüp-stiili võidusõiduautodest ja legendaarne Mazda 787B oligi üks peamistest inspiratsiooniallikatest. 1990ndate alguses võistelnud C-klassi prototüüp haarab siiani autospordi austajate südameid ennekõike oma vapustava heliga.

787B eelkäijateks, samuti võimsate vankelmootoritega, oli 1980ndate lõpus sõitnud 767 ja 767B, mis omakorda järgnesid 757 ja 737 ringrajaautodele. Suurim edulugu sündis aga aasta pärast 787 tutvustamist, kui uuendatud 787B alustas 1991. aastal ringradadel kihutamist.

Kokku võttis Mazda grupp C prototüüp osa 21 sõidust, millest võitis vaid ühe. Kuid see üks oli kõige olulisem – 1991. aasta Le Mans’i 24 tunni kestvussõit.

24-tunnine katsumus

Mazda võttis Le Mans’i sõidust osa kolme erineva 787B-ga ja pärast kvalifikatsiooni oli Mazda parim stardipositsioon number 55 auto päralt 19. kohal. Kuna Mazda polnud ilmselgelt favoriit, otsustati kohe rünnakule asuda ja sõita masina suutlikkuse piirimail.

Aastakümneid tagasi oli pikkade kestvussõitude tähtis osa ka strateegiline sõit, et auto vastupidavust säilitada. Tehnika võis suure pinge all alt vedada ja maksimum suutlikkusega sõitmine 24 tunni jooksul tähendas suurt tõenäosust, et midagi ka valesti läheb.

Sõidu alguses suutis tugevaim Mazda pürgida esikolmikusse ja kihutamise kulgedes võidelda end isegi teiseks. Kestvussõidu 22. tunnil oli liidrikohta hoidnud Mercedes-Benz C11 sunnitud tehnilise probleemi tõttu pika boksipeatuse tegema, millega haaras 787B number 55 ka liidri positsiooni.

Juhtiva Mazda roolis olid vahetustega Volker Weidler, Bertrang Gachot ja Johnny Herbert. Viimases boksipeatuses palus Herbert, kes oli juba mitu tundi sõitnud, luba püsida autos, et saaks sõidu lõpule viia.

Kangelastegu viis aga selleni, et Johnny Herbert vaevles sõidu lõpuks dehüdratsiooniga ja ei suutnud ise autost väljuda. Võidusõitja viidi kiiresti meditsiinikeskusesse, mis tõttu ei saanud Herbert poodiumil toimunud autasustamisest osa võtta.

Mazda on oma dramaatilise Le Mans’i võiduga siiani ainuke Jaapani automark, mis sellise saavutusega hakkama on saanud.

Tuleval nädalavahetusel võib ekslusiivse klubiga liituda ka Toyota, kuid Le Mans’i võiduks ei piisa lihtsalt kiirest autost ja kunagi ei tea, mis saatusel tänavu plaanis on.

Kuula ka millist heli suudab toota nelja rootoriga vankelmootor Mazda 787B-s:

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.