Mazda blogi

Mazda esimene rootormootoriga auto oli kosmose võidujooksu aegne sportauto

Foto: tootja

Viiekümnendatel ja kuuekümnendatel tähistas kosmosetemaatika kõike ägedat ja eesrindlikku. Nii pole imestada, et 1967. aastal debüteerinud Mazda esimene rootormootoriga auto sai nimeks Cosmo.

Foto: tootja

Oma olemuselt oli Cosmo niinimetatud grand tourer ehk mitte liiga raju olemusega sportauto, millega kannatab sõita ka pikemaid vahemaid. Koos mõned kuud hiljem debüteerinud NSU pereautoga Ro 80 (mille jõuallika näitajad, muide, on Mazda omadega hämmastavalt sarnased) oli see üks esimesi kahe rootoriga wankelmootoriga autosid üldse.

Laiatarbeautolikuma olemusega Ro 80 valiti sealjuures 1968. aasta Euroopa aasta autoks.

Mazda Cosmo töömahuks oli üks liiter ning võimsuseks algul 110 ja hiljem 130 hobujõudu. Ühes võimsusega kasvas ka käikude arv: neljalt viiele.

Foto: tootja

Cosmo ainus etteaste võidusõidumaailmas leidis aset 1968. aastal, kuid seda mõõduvõtul, mille kõrval on 24 tunni sõidud nagu poisikesed – 84-tunnisel Marathon de la Route’il kurikuulsal Nürburgringil.

60 startinud masina hulgas oli kaks Cosmot. Neist üks vandus valule 82. tunnil alla, teine lõpetas aga üldarvestuse neljandal kohal.

Mazda Cosmo uudne mootor osutus õnnestunuks ja nii sillutas see tee kõigile järgmistele wankelmootoriga mudelitele.

Foto: tootja

Kokku toodeti kõigest 1176 esimese põlvkonna Cosmot. Kõik valmisid käsitööna keskmises tempos üks eksemplar päevas. Ent Cosmode tootmine jätkus veel kolme põlve jagu 1996. aastani välja. See oli mudel, mille puhul Mazda pani alati mängu kaasaegseima tehnika, mis tal kasutada oli.

Kui esimest Cosmot sai ainult rootormootoriga, siis järgmiste versioonide puhul oli see valikuvariant. Ära ei kadunud see aga kunagi.

Vahest kuulsaim Cosmo omanik on USA legendaarne telemees ja veel legendaarsem autokollektsionäär Jay Leno, kes on enda eksemplari oma YouTube’i kanaliski presenteerinud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.