Mazda blogi

Video: huilgav 90ndate võidusõiduauto Mazda RX-792P kihutab taas

Mazda autospordi ajalugu rootormootoritega on ainulaadne ja üks sellise jõuallikaga sõidukitest RX-792P taaselustati, et kihutada mööda Laguna Seca ringrada.

Mazda kuulsaim rootormootoriga ringrajaauto on kindlasti 787B, mis oli ainukene Le Mans’i kestvussõidu võitnud Jaapani autotootja sõiduk. Seda kuni tänavu juunikuuni, kui Toyota krahmas oma kauaoodatud võidu ja liitus Mazdaga selles lühikeses nimekirjas.

1980ndatel Ameerikas toimunud IMSA-seeria võidusõitudel oli Mazda edukas oma RX-7’ga GTO klassis, mis lisas juhtkonnale enesekindlust, et liikuda prototüüpidega tippklassi GTP.

Pärast 1991. aasta Mazda Le Mans’i võitu ei olnud nelja rootoriga vankelmootor reeglitemuudatuste tõttu enam legaalne. Sellist muudatust ei toimunud aga USA IMSA seerias, mis tõttu viidi järgmisel aastal 787B’st pärit R26B mootor uue autoga Ameerikasse.

Auto platvormi ja kere pidi võrredes Le Mans’i võitnd 787B’ga märgatavalt muutma, et võistelda lühematel ja kurvilisematel radadel, võrreldes Le Mans Circuit de la Sarthe’iga. Nii sündiski ka uus Mazda GTP prototüüp-klassi ringrajaauto RX-792P.

Kahjuks aga jõudis RX-792P võistelda vaid kaks astat, kui 93. aasta keskel teavitas Mazda, et eksperimentaalsete mootorite programm on lõpetatud, mille alla kuulus ka see sama nelja rootoriga jõuallikas.

Tänu oma ainulaadsele jõuallikale kaasneb RC-792P’ga ka ainulaadne heli, mis teeb sellise sõiduki kihutamise nägemise ja kuulmise alati meeliülendavaks kogemuseks.

Õnneks korraldatakse üle maalma üritusi, kus mitme aastakümne tagused võidusõiduautod käivitatakse taas ja lastakse ringrajale hullama.

Vaata videot, kus Mazda RX-792P kihutas möödunud nädalal Laguna Seca ringrajal teiste samaaegsete IMSA võidusõiduautodega:

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.