Neste blogi

10 soovitust, kuidas pimedal ajal turvalisemalt autot juhtida

Pimedad õhtud ja libedad teed, lehesadu ja öökülmad panevad autojuhid sügisel proovile. Siin on 10 soovitust, kuidas pimedal ajal siiski turvalisemalt kohale jõuda.

1. Väldi väsinult rooli istumist

Ükskõik, kas tuled jahedast metsast matkalt või astud autosse peale rasket väsitavat tööpäeva – igal juhul proovi vältida liigset väsimust ja unisust. Soojas autos pimedas ja mediteerivas valgusvihus liikuma hakates on uni kerge tulema.

Niipea, kui tunned väsimust ja unisust, jäta auto seisma ja tee kasvõi mõneminutine kerge tukastus. Kõige raskem on pimedal ajal unega võidelda südaööst kella kuueni hommikul, seega kui võimalik, alusta juba varem sõitu või jäta see hommikuks ning puhka rahulikult välja.

Mõnikord aitab erksana püsida raadio kuulamine (eriti jutusaateid), akendest värske jaheda õhu sisselaskmine või rääkimine sõidukaaslasega.

2. Puhasta esiklaas

Määrdunud esiklaas muutub topelt-ohtlikuks, kui pimedal ajal keegi teel vastu sõidab. Porine ja märg klaas hajutab valgust ning suurendab pimestamise mõju. Sama lugu on esituledega – kui need on porised, ei valgustata teed piisavalt ja teel olevad takistused ilmuvad valgusvihku liiga hilja.

Esiklaasi võiks märja ilmaga mudasel teel sõites käsitsi puhastada ka laiemalt, kui vaid kojamehed puhtaks teha suudavad.

3. Eelista suuremaid teid

Kitsad kaherealised väiksemad teed on tavaliselt käänulisemad, talvel ka libedamad ja kehvemini hooldatud. Pimedal ajal eelista suuremaid teid isegi siis, kui nende kaudu on teekond natuke pikem.

4. Sõida aeglasemalt

Pimedas tuleks hoolega jälgida sõidukiirust ja sõita pigem aeglasemalt, sest teeolusid pole nii hästi näha.

Ootamatu kurv võib saabuda liiga äkki ja künka tagant saabuv vastutulev auto võib ootamatult pimestada.

5. Säti esitulede valgus õigele kõrgusele

Kui esituled on liiga madalal, siis lüheneb valgustatav ala, kui aga liiga kõrgel, pimestab see vastutulijaid. Mõnikord leiab armatuurlaualt tulede kõrguse reguleerimise nupu – tavaliselt on see seadistatav taga oleva raske koormaga allapoole, üksi sõites aga ülespoole. Vajadusel tasub ära käia autotöökojas, et pimedaks ajaks valguse õigele kõrgusele reguleeritud saaks.

6. Kasuta võimalusel alati kaugtulesid

Ei maksa kaugtuledega tagasihoidlik olla – kasuta neid alati, kui võimalik ja lülita lähituledele alles siis, kui vastutulev auto on piisavalt lähedal. Parem on teed kaugemale näha kui lähituledega takistust alles viimasel hetkel märgata.

7. Vähenda sisevalgustust

Sõidu ajal ei tohiks salongivalgustust kasutada, sest see segab juhti teed nägemast. Veel parem, kui reguleeriksid pimedal ajal ka armatuurlaua näidikute valgustuse minimaalseks, siis häirib see vähem teele vaatamist.

Ka öösel võiks kasutada päikesevarju pimestamise vältimiseks, tahavaatepeeglid on aga autodel kas isetumenevad või saab neid peegli all olevast nupust pimestamisvastasesse asendisse lülitada.

8. Hoia pilk teel

Pimedal ajal tuleks alati silmad teel hoida ja mitte vaadata vastutuleva auto tuledesse, sest see pimestab üsna pikaks ajaks. Vastutuleva autoga kohtudes on hea pöörata pilk alla paremale, et jälgida teeserva või sõiduraja ääretriipu.

9. Ettevaatust metsloomadega!

Öösel on sagedasemad kokkupõrked metsloomadega, sest siis on neil kõige aktiivsem liikumise aeg. Kaugtuled aitavad loomi paremini ja varakult märgata.

Kõige ohutum viis loomi märgates õnnetust vältida on aeglustada ja mitte pöörata oma sõidusuuna pealt ära paremale või vasakule.

10. Võta kaasa pimeda aja varustus

Pimedal ajal olgu alati kaasas klaasipuhastuseks jääkaabits ja hari, lapp pori pühkimiseks, taskulamp juhuks, kui on vaja kapoti alla vaadata või peatuda ning helkurvest, et oleks turvaline pimedal ajal teel autost välja minna.

Talvel ei tee paha igaks juhuks sooja teki pakiruumi lisamine, kui juhtub olema pakaseline ilm ja mõne rikke pärast peab pikemat aega abi ootama. Samuti varu külmal ajal piisavalt kütust, et vajadusel ka tee äärde jäädes saaks mootori soojas hoida ja end abi saabumiseni soojendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.