Neste blogi

3 viisi, mis aitavad auto kütusekulu vähendada

Foto: Shutterstock.

Autod on ajaga muutunud aina säästlikumaks ja tarbivad sealjuures sama vahemaa läbimiseks üha vähem kütust. Samas on autosõidu säästlikumaks muutmisel veel paar võimalust – üks neist on autojuhi enda kätes, kaks aga kasutusel tootjate juures.

Vali säästlik sõidustiil

Kütusekulu juures mängib olulist rolli juhi sõidustiil. Ükskõik kui ökonoomne sõiduk on, annab selle juures kõige suurema kütusesäästu see, kui kasutatakse 

Vähese kütusekulu tagab näiteks ebavajalike järskude kiirenduste vältimine, ühtlane sõidustiil, piirkiirustest kinnipidamine ja järsu pidurdamise vältimine. 

Samuti aitavad veel kaasa õige rehvirõhk, akende mitteavamine sõidu ajal ning paigal seistes mootori väljalülitamine.

Autotootjate pakutavad lahendused

Tootjad aga muudavad autosid kütusesäästlikumaks peamiselt kahel viisil.

Üks nendest viisidest on mootori ja auto füüsiliste osade muutmist ja ümberdisainimist. Näiteks kasutatakse täpsemaid düüse ja kütuse doseerimise seadmeid ning väiksemaid mootoreid ja kergemaid hoorattaid.

Teine meetod on auto juhtarvutis vajalike muudatuste tegemine. Elektroonika lisab mootorile stabiilsust ja aitab kasutada paremaid kütuse põletamise režiime, mis tagab veelgi väiksemad kaod.

Auto pardaarvuti tarkvara on samuti uuendatav, nagu kõigis muudes elektroonikaseadmetes. Seega on võimalus ka juba olemasolevat autot tarkvarauuendusega ökonoomsemaks muuta. 

Paljudel uutel sõidukitel on olemas näiteks spetsiaalne Eco režiim, mis justkui “lülitab” mootori säästlikumale režiimile ning kulutab seeläbi vähem kütust. 

Õige elektroonilise ajastuse, klappide liikumise ja paljude muude elektrooniliselt seadistatavate mootori käiguparameetritega on võimalik kütusekulu vähendada kuni 30%. Tarkvaraga on võimalik tulevikus seadistada mootorit ökonoomsemalt töötama ka uute kütuste jaoks, mis kasutavad keskkonnasäästlikke tooraineid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.