4 keskkonda hoidvat festivali, mida sel suvel külastada

I Land Festival Saaremaal. Autor: Maarika Roosi.

Festivale ja sündmusi, mida suvel külastada, on rohkem kui vaba aega. Kuidas valikut kitsendada? Neste on pannud õla alla üritustele, mille korraldajad soovivad panustada keskkonnahoidu ja jätkusuutlikkusesse. Tutvustame nelja festivali, kuhu võid Eestis ja lähiriikides tee ette võtta, kui sinu soov keskkonnale karuteenet tegemata head muusikat nautida.

I Land Sound Saaremaal

18.–21. juulinil võtab Saaremaa külje all asuva Illiku laiu üle tõeline pidu ja pillerkaar – I Land Sound 2024. Tegemist on elamusfestivaliga, mis pakub linlastele võimaluse eemalduda linnakärast. Festivalil saavad kokku vabad hinged, kes naudivad päikeseloojangu taustal tantsimist, harivaid töötubasid ja taimseid gurmee elamusi ning lihtsalt koosolemist.

I Land Sound kutsub festivali sõpru Saaremaale, Illiku Laiule.Foto: Autor: Maarika Roosi.

Juba seitsmendat korda toimuv I Land Sound on Baltikumi esimene rahvusvaheliselt sertifitseeritud jätkusuutlik festival. Saadud on nii A Greener Festival: Highly Commended 2023 sertifikaat kui ka A Circular Festival tunnustus, mis näitavad, et festivali energiakasutus, jäätmekorraldus, nõuderingi lahendus, dekoratsioonid, konikunst ning paljud teised ettevõtmised on eeskujuks kogu maailma sündmusmaastikul!

Neljal päeval hoiavad I Land Soundi elus kolm generaatorit, millest kaks panevad põksuma lavad ja kolmas kogu ülejäänud ala. Energiat toodetakse Baltikumi kõige keskkonnasõbralikumal muusikafestivalil loomulikult 100% taastuvatest allikatest tehtud ja fossiilivaba diislikütusega Neste MY, Neste MY Renewable Diesel™, mis vähendab festivali süsiniku jalajälge keskmiselt 90%

Festival Positivus Riias

Eestlaste hulgas ülipopulaarne muusikafestival Positivus, mida 2022. aastast alates on korraldatud Läti pealinnas Riias, toimub sel aastal I Land Soundiga samal nädalavahetusel ehk 19.–20. juulil. Hea tahtmise korral jõuab mõlemast sündmusest osa saada!

Positivus festival toimub Riias 19.-20. juuliniFoto: Positivus

Positivus teeb igal aastal aina suuremaid samme kestlikkuse ja loodussõbralikkuse suunas, näiteks kahte festivali lava hoitakse töös Neste MY taastuvdiisli abil. Samuti kutsub festival inimesi üles kasutama ühistransporti, seepärast pole autodele eraldatud ka suuri festivali parkimisplatse. Kui on soov isikliku transpordiga liikuda, siis on sündmuspaiga lähedal avatud Neste Mobility punkt, kust festivali külastajad saavad rentida elektritõukerattaid või -rollereid ning turvaliselt jalgratta parkida.

Leedu laulupidu tähistab 100. sünnipäeva

Laulu- ja tantsupidu ei ole ainult eestlaste auasi. Sel aastal tähistab Leedu laulupidu 100. sünnipäeva. Juubelipidustused algavad juba 26. juunil Vilniuses, põhikontserdid toimuvad pealinnas 6.–7. juulil: tantsupidu 6. juulil Leedu jalgpalliföderatsiooni staadionil ning juubelilaulupidu Vilniuse lauluväljakul 7. juulil. Muide, kas teadsid, et Vilniuse laulukaar on identne Tallinna omaga.

Leedu Laulupidu Vilniuses 2014. aastal.Foto: Vikipeedia

Ka Leedu laulu- ja tantsupeoliikumine teeb samme jätkusuutlikkuse suunas. Suurüritusega seotud töötajad kasutavad diiselsõidukeid, mille kütusepaagis on Neste MY taastuvkütus, mis vähendab ürituse korraldamisega tekkivat süsinikheidet drastiliselt. Samamoodi kasutavad taastuvdiislit kõik lisageneraatorid, mis on laulu- ja tantsupeo õnnestumiseks vajalikud.

Popmuusikute kokkusaamine Oulus ja Jyväskyläs

Pöörame pilgu ka Baltikumist põhja poole, naaberriiki Soome, kus teeb Nestega keskkonna jalajälje vähendamise nimel koostööd sealne suurim festivalide korraldaja Nelonen Media. Igal aastal korraldavad nad Soomes üle 20 festivali, millest tuntumaid – Tammerfest, Suomipop Festivaalit ja Rockfesti – teavad ka rahvusvahelised festivalikülastajad.

Tänavune suur popmuusika festival Suomipop Festivaalit toimub 11.–13. juulil ja toob kokku Soome suurimad popmuusikud. Festival toimub korraga kahes linnas, Oulus ja Jyväskyläs. Esinejate nimekirjas on eestlastelegi hästi tuttav Käärijä ja ka kultusbänd Dingo, kelle esimesest, rekordeid purustanud albumi ilmumisest möödub 40 aastat. 

Suomipop Festivaalit toimub 11.–13. juulil Oulus ja Jyväskyläs.Foto: Suomipop Festivaalit

Neste ja Nelonen Media alustasid koostööd eelmisel aastal, kui 13 festivalil kasutati Neste MY taastuvtoorainest kütust. Tänu sellele vähenesid Nelonen Media Live’i suvistel festivalidel kütuse kasutusest tulenevad kasvuhoonegaaside heitkogused kokku 70 tonni võrra.

Sel suvel laieneb koostöö veelgi: festivali töötajatele pakutakse võimalust laadida oma elektrisõidukeid Neste laienevas Neste MY Renewable Charging™ kiirlaadijate võrgus.

Neste MY taastuvdiisli tootmiseks kasutatakse (rafineerimistehastes Soomes, Hollandis ja Singapuris ning ühisettevõttes Californias USA-s) igal aastal mitmeid erinevaid jätkusuutlikult toodetud tooraineid, mida muu tööstus ei vaja näiteks toiduaine- ja kalatööstuse jäätmeid ja jääke, kasutatud toiduõli jpm. 

Neste loodud innovatsiooni ehk NEXBTL-tehnoloogia tulemusel on kõikide nende festivalide õhku paisatavate transpordi kasvuhoonegaaside hulk võrreldes fossiilse diisliga nüüd keskmiselt lausa 90% väiksem!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.