Neste blogi

5 lihtsalt nõuannet, mis aitavad vähendada sinu süsinikujalajälge

Foto: Shutterstock.

Neste on võtnud endale eesmärgiks saada 2035. aastaks täielikult süsinikuneutraalseks. Kui suurematel ettevõtetel on selliste tulemuste saavutamine rohkem aega, siis inimestel endal on oma elustiilis muudatuste tegemine märkimisväärselt lihtsam. 

Kuidas saab inimene ise oma jälge keskkonnale kiiresti ja tõhusalt vähendada?

Proovi taaskasutada

Paljud igapäevases kasutuses olevad asjad, mis katki lähevad, saab tegelikult üsna lihtsa vaevaga korda teha. Ära viska katki läinud telefoni kohe ära, vaid kaalu ka selle parandamist. Isegi ekraanivahetus aitab kokku hoida palju väärtuslikke metalle, kui vana telefoni peale remonti edasi kasutad. 

Koduses majapidamises on võimalus teha huvitavaid lahendusi nii puidu kui plastiku taaskasutusega. Vana mööbli saab lihtsate vahenditega jälle ilusamaks muuta ning vanal diivanil vahetada kate uue vastu välja. 

Eelista kodumaist toitu

Kui toit on toodetud sinu elukoha lähedal, vähendab see transpordikulusid, vajab vähem töötlemist ja on ka tervislikum tänu sellele. Süsinikujälge aitab vähendada ka näiteks liha tarbimise piiramine, sest too tööstus on siiski päris suure keskkonnajäljega.

Eelista taastuvallikatest toodetud kütust

Selleks, et kohe oma süsinikujalajälge kütuse tarbimiselt vähendada, ei pea ostma tutikat elektriautot, vaid võib kasutada ka taastuvallikatest ja jäätmetest toodetud kütuseid. Näiteks on 100% taastuvallikatest Neste MY Renewable Diesel, mis on ka Eestis täiesti saadaval.

Kasuta kodumasinaid säästlikult

Mõned soovitused energia kokkuhoiuks koduste seadmete juures: vaheta vanad halogeenpirnid välja energiasäästlikumate LED-pirnide vastu, kasuta energiasäästurežiimiga pesumasinat, vaheta välja väga vana külmkapp ja ahi, sest nende energia tarbimine on võrreldes kaasaegsete masinatega tohutu. 

Lennukid tekitavad väga palju CO2-te

Kõik me tahame aeg-ajalt käia mõnes soojas riigis puhkamas ja üldiselt reisitakse sinna ikkagi lennukiga. Ent ka siin on võimalik kokku hoida. 

Selle asemel, et teha aastas paar lühemat puhkusereisi, tee üks, aga pikem. Juba kahe lennureisi asemel üks aitab võrdlemisi palju sinu aastast süsinikujälge vähendada. Eelistada võiks lennufirmat, mis kasutab taastuvallikatest tehtud kütust ja keskkonnasõbralikku lennukiparki.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.