Neste blogi

6 lihtsalt soovitust, kuidas sõita keskkonnasäästlikumalt ja hoida kokku kütust

Foto: Shutterstock.

Sõiduki tankimisel jälgivad paljud meist kütusehinda ning seda, millal ja kuidas oleks võimalik odavamalt paak täis saada. Tunduvalt vähem tähelepanu pööratakse aga sõidustiilile ja viisidele, kuidas liikluses kütusetarbimist vähendada.

Toome välja 6 nippi, kuidas kütust kokku hoida ja seeläbi ka keskkonnasäästlikumalt sõita. 

Ära lase sõidukil niisama kohapeal seista

Kui auto seisab, lülita mootor välja. Ka külmade ilmadega pole ei autole ega keskkonnale kasulik lihtsalt seistes mootori “soojendamine”. Paljudel kaasaegsetel autodel on ka start-stoppsüsteem, mis foori taga ja ummikutes seistes mootori välja lülitab ja käivitab selle kohe, kui jala piduripedaalilt lahti lased.

Kontrolli regulaarselt rehvirõhku

Soojade ja külmade ilmade vaheldudes võib rehvirõhk muutuda. Eriti külmemate ilmadega võib rehvirõhk hakata trikke tegema. Kontrolli aeg-ajalt tanklas üle, kas see on normis ja kui pole, lase õhku natuke juurde või välja. 

Reeglina leiab tootja poolt ettenähtud rõhunumbrid juhiukse siseküljelt, kütuseluugilt või hooldusraamatust.

Sujuv pidurdus ja kiirendus

Järsud pidurdused kulutavad esiteks rohkem pidureid ja pärast on vaja kiiruse taastamiseks omakorda rohkem kütust kulutada. Sujuvalt pidurdades ja autol veereda lastes hoiad kokku nii närve kui kütust. 

Mõistagi on järsk pidurdus vajalik siis, kui ongi reaalselt ohtlik liiklusolukord ja vaja seda vältida. Seega äkkpidurdused võikski jääda ainult nendeks situatsioonideks.

Mittevajalikud asjad jäta koju

Kui oled unustanud mõne raskema asja pagasiruumi, siis päevast päeva sellega ringi sõites kulub lõpuks üsna märgatav kogus lisakütust. Vaata sõiduki pagasiruum, tagaiste või suusaboks üle ning jäta mittevajalikud asjad koju. Juba mõnikümmend kilogrammi lisaraskust võib kütusekulu suurendada paar protsenti. 

Planeeri oma sõite

Hea viis säästlikumaks sõiduks on lasta näiteks mobiilirakendus enda teekonda planeerida. Need äpid annavad sulle soovitusi, milline on kõige lühem ja säästlikum marsruut sihtkohta. Lisaks annavad need teada sulle ummikutest, mis teel võivad olla. 

Ummikute vältimiseks on hea planeerida äpis oma teekonda ka siis, kui sõidad igapäevast teed. Mõnikord on ummik otsema tee peal ja hoopis säästlikumalt jõuad kohale mõnda teist teed mööda. 

Keskkonnasõbralikum kütus

Tangi selliseid kütuseid, mille tootmisel ja kasutamisel on keskkonnale väiksem mõju. Näiteks Neste MY taastuvallikatest toodetud diiselkütus aitab süsinikujalajälge vähendada koguni 90 protsenti, kuna see on valmistatud 100% jäätmetest ja jääkidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.