7 nippi suvisel autoreisil kütuse säästmiseks

Suvine automatk võib plaanitust hoopis rohkem kütust tarbida. Siin on mõned nipid, kuidas soojal ajal pikemat reisi tehes säästlikult liikuda.

1. Paki reisivarustus õigesti

Pikemal reisil ei pruugi kõik asjad pagasiruumi ära mahtuda. Kui vähegi võimalik, paki kõik asjad korralikult kinnitatuna salongi ja pagasiruumi, katusele paigutamine olgu vaid viimane hädavariant. Katusel olevad asjad tekitavad suure tuuletakistuse ja see võib auto kütusekulu suurendada 5–17 protsenti.

2. Ära koorma autot üle

Muidugi on hea suvel kogu vajalik varustus kaasa võtta, kui masinas ruumi leidub. Samas pole aga asjad need, mis ühe puhkuse sisukaks teevad – proovi reisida võimalikult väikese pagasiga ja auto kulutab siis ka oluliselt vähem kütust. Iga 100 kaasavõetava lisakilogrammi peale võib kuluda täiendavalt 1–2 protsenti kütust.

3. Väldi tühikäigul seismist

Talvel leitakse tühikäigule põhjendus – vaja on mootorit soojas hoida. Suvel on sellele tavaliselt vaid üks põhjendus – laiskus või väga palava ilmaga ka konditsioneeriga jaheduse hoidmine. Tühikäigul töötamine maksab nii autoomanikule endale asjatult kulutatud kütuse kui ka keskkonnale niisama õhku paisatud heitmete näol.

4. Rehvid peaksid olema täidetud ettenähtud rõhuga

Kui talvel soovitatakse mõnikord paremaks lumise või libeda tee läbimiseks rehvirõhku normist veidi allapoole lasta, siis suvel olgu rõhk normi piires. Kütusekulu võib liiga tühjade rehvidega suureneda kuni 3 protsenti.

5. Kasuta kliimaseadet vaid siis, kui tõesti vaja

Kui õues on 30 soojakraadi, pole jahutusest muidugi pääsu. Kui aga väljas puhub parajalt jahe tuul, siis võiks konditsioneeri välja lülitada. See säästab hinnanguliselt kuni 15 protsenti kütusest. Salongi jahutamine alla 20 kraadi pole mõistlik – pärast võib saada keset sooja juulit isegi külmetushaiguse. Jahuta vaid nii palju, et oleks liigne palavus likvideeritud.

Kui sõidad tänaval, kus kiirused pole suured, võib säästa isegi akende lahtitegemine. Kuigi auto õhutakistus suureneb, on linnakiirusel kütusekulu siiski tihti oluliselt väiksem, kui konditsioneeriga sõites.

6. Sõida rahulikult

Kui ei pea enam hommikusele koosolekule jõudma, pole puhkuse ajal põhjust kiirustamiseks. Suvisel autotripil on aega küll ning seda saab veelgi juurde, kui oma teekond varakult läbi mõelda ja ajavaru jätta, kui kuhugi vaja ettenähtud ajaks jõuda. Linnas kiirendades ja pidurdades kulutad närve, autot ja kütust rohkem, kui asi väärt.

Agressiivne sõidustiil võib erinevate uuringute järgi suurendada kütusekulu 5–33%. Ajavõit kipub sellest olema minimaalne. Seega suvisel autoreisil eelista rahulikku kruiisikiirust ja ühtlast tempot. Kasuta, kui võimalik, püsikiiruse hoidjat.

7. Ära ületa kiirust

Suurtel kiirustel kulub kuni 30 protsenti enam kütust. Pealegi – kui tahad ümbrust näha, siis pole ka mõtet kiiresti magistraalil punktist A punkti B kihutada, sest suurte maanteede ääres pole tavaliselt ka midagi huvitavat eriti näha.

Parem ja põnevam on valida mõni rahulikum kõrvalmaantee, kus saab kulgeda mõistlikus tempos ja kütust säästvamalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.