8 asja, mis auto juures enne sügise saabumist üle kontrollida

20-kraadise temperatuuriga päevad on varsti minevik ja käes on ajad, kui tuleb hommikul pilk termomeetrile visata, et teada saada, kas teed on juba libedad. Sügis on autole suurem väljakutse, kui suvi ja selleks aastaajaks võiks mõned asjad oma sõiduvahendil üle kontrollida. 

Siin on seitse soovitust, mida enne suurema sügise saabumist oma auto juures üle vaadata.

1. Kontrolli üle vedelikutasemed

Kui vihma kallab ja teed kisuvad poriseks, pole enam aega poole sõidu pealt aknapesuvedelikku otsima minna. Lisaks võiks olla valmis miinustemperatuurideks. Võib-olla peabki suvise aknapesuvedeliku mõne karmimatesse tingimustesse sobivaga asendama või vähemalt juba valmis ostma. Vedelikest kontrolli üle klaasipesuvedeliku tase, mootori jahutusvedeliku tase, õlitase, vanematel autodel ka pidurivedelikud ja roolivõimendi vedelikud.

2. Vaata üle rihmad ja voolikud

Kontrolli kapoti all üle kõik olulisemad rihmad ja voolikud, et neis poleks pragusid, lekkejälgi ega liigset kulumist. Kui mõni rihm kipub libisema ja “vilistama” külma mootoriga, lase seda pingutada ja puhastada. Kütuse- ja õlivoolikutel ei tohi olla märke lõhenemisest, rihmadel narmendamisest. Klaasjalt kõvaks tõmbunud kummiosad on samuti ohu märk. Rihmade ja voolikutega võib õnnetusi juhtuda lisaks külmale talvele ka kuumal suvel, kui mõni elastne detail üle kuumeneb. Selle tulemused aga avalduvad tavaliselt alles külmemal ajal. Just sügis võibki olla see aeg, kui rihmade ja voolikute probleemid välja löövad.

3. Kontrolli rehve ja rehvirõhku

Suve jooksul võivad olla rehvid kulunud nii siledaks, et soojal asfaldil pidamist veel on, aga sügiseses lehe- ja vihmasajus võib sile pind ohtlikuks muutuda. Lisaks võivad suvel piisava rehvirõhuga rehvid sügiseste küladega tühjemaks minna. Õige rehvirõhu väärtused on tavaliselt kirjas juhipoolse ukseposti peal, kui uks avada. 

Samuti on õiged rehvitüübid sügisel väga olulised. Suverehvidega võib esimeste ootamatute külmadega hätta jääda. Kui kasutad lamellrehve, siis saab need juba varem ära vahetada vastavalt libeda saabumisele.

4. Pane pagasiruumi valmis külma ilma varustus

Kunagi ei tea, kus esimesed sügisesed tormid ja varahommikused hallad võivad tabada. Juba praegu saab autosse valmis panna külma ilma varustuse – kindad, jääkaabitsa, taskulambi, akukaablid. Helkurvest on ilmselt olnud autos juba varemgi, sest seda on igal aastaajal vaja. 

5. Kontrolli kütte toimivust

Suvel oli vaja rohkem konditsioneeri, nüüd peab aga kliimaseade hakkama salongi soojendama. Võib-olla on õhuklapid suvega oma asendisse kinni jäänud või on midagi juhtunud istmesoojenduse või akna sulatajaga? Uduse esiklaasiga on ebamugav ja ohtlik sõita. Kui mõni neist komponentidest vajab remonti, jõuab selle enne sügist rahulikult korda teha.

6. Kontrolli pidureid

Suvega võivad ollapiduriklotsid õhukeseks kuluda. Kui pidurid pidurdamisel häält teevad, vajaksid need kindlasti ülevaatust. Liiga nõrgad pidurid võivad pimeda ja libedaga saada saatuslikuks.

7. Paigalda porimatid

Juba ongi olnud esimesed suuremad vihmasajud, auto kaitseks on juba hea salongi vastavad porimatid panna, mis põrandat kaitsevad. Kummist porimatid on kauakestvad, hoiavad ära salongi kulumise ja neid on ka lihtne puhastada.

8. Kontrolli tulesid ja akut

Hea on enne sügist auto elektrisüsteem üle vaadata, sest just külma ja pimedaga tulevad selle vead selgelt välja. Kas kõik tuled põlevad, sealhulgas esituled, tagatuled, pidurituled, kaugtuled? Vajadusel vaheta läbipõlenud pirn välja, kui just LED-id pole juba kasutusel.

Akut saab kontrollida vastava testriga või autotöökojas. Kui vaja, jõuab akugi enne külmade saabumist varakult välja vahetada, sest pikkade suvereiside asemel tulevad lühemad linnaotsad tööle ja koju, samal ajal kui ilm on külmem ja akule karmim.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.