Ära vaheta autot, vaheta kütust ehk kuidas sõita diislikütusega sõidukiga keskkonda säästes

Uus Neste taastuvjäätmetest toodetud diisel sobib ideaalselt ka vanematele autodele.Foto: Neste

Soov keskkonda hoida ja remondikulusid vähendada paneb inimesi alatihti mõtlema auto vahetamisele. Kas võtta hübriid- või elektriauto? Äkki lihtsalt uuem ja madalama keskmise kütusekuluga vahend, aga mis saab sel juhul sinu vanast sõbrast? Kuigi surve garantiiperioodi lõppemise ja keskkonnahoiu tõttu iga 3–4 aasta tagant autot vahetada, on suur, suurendab see ületarbimist ja teeb sellega loodusele hoopis karuteene. 

Ära vaheta autot, vaheta kütust! Neste on turule toonud revolutsioonilise Neste My taastuvtoorainest toodetud diislikütuse, millel on tõestatud mõju kasvuhoonegaaside vähendamisel. Uue Neste MY diislikütuse süsinikuheide on keskmiselt 90% väiksem kui tavalisel diislikütusel. Selline vahe näitab, et palju mõistlikum on vahetada autosse tangitavat kütust mitte jätkusuutlikkuse hirmus hakata jälle uut autot ostma. Pigem kasuta oma soetatud autot nii kaua kui võimalik ja see on turvaline. Ka see muudab keskkonda mõjutava jalajälge tunduvalt väiksemaks.

Kasutusomadustelt fosiilsetele kütustele alla ei jää

Neste taastuvkütus sobib igas vanuses diiselmootorile ja auto vanus mingisugust rolli ei mängi. Vastupidi, mida vanem auto, seda suurem on efekt.

Autoomanikel tekib kindlasti küsimus, milline on taastuvtoorainel põhineva kütuse kvaliteet. Neste MY kasutusomadused on paremadki kui turu parimatel fossiilsetel kütustel. Neste MY-d iseloomustab kõrge tsetaanarv, suurepärane külmataluvus (kuni -32°C), puhtam põlemine, millega kaasneb vähem tahma mootoris ning see kõik päädib lõpuks mootori pikema elueaga.

Millest kütust toodetakse?

Soome innovatsioonil valmistatu diislikütus põhineb Neste poolt välja arendatud NEXBTL-tehnoloogial. See tähendab, et kütust valmistatakse üksnes tööstuses tekkivatest jäätmetest ja jääkidest. Tooraineks sobib peaaegu ükskõik milline taimeõli või jäätmerasv. Kuna tootearendus käib pidevalt edasi, siis tulevikus on võimalik kasutada ka senisest kehvema kvaliteediga jäätmeid, millest on võimalik suurepärast diiselkütust toota. 

Kui võetakse arvesse kütuse kogu elutsükli mõju, vähendab jääkidest ja jäätmetest valmistatud taastuv kütus kasvuhoonegaaside heidet lausa 90%. See tähendab, et 100% taastuvast toorainest toodetud kütusega sõitmine võib olla keskkonnale vähem kahjulik kui näiteks elektriautoga sõitmine, mille tootmine ei ole täna kaugeltki mitte loodust säästev.

Kui tahad innovaatilise kütuse kohta rohkem teada, siis loe siit: nestemy.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.