Neste blogi

Aviation Week: taastuvallikatest SAF kütus on muutumas poliitiliselt populaarseks

Taastuvallikatest valmistatud lennukikütus ehk SAF on hea alternatiiv fossiilsetele kütustele ning sellele saab üle minna kohe, lennukeid ja tankmistaristut muutmata. Samas annab kütuse vahetus kuni 80 protsenti väiksema süsinikujalajälje. Seega – mis võiks olla praegu poliitikutele parim, kui just seda lahendust toetama hakata? 

Just nii ongi praegu juhtumas, kirjutab Aviation Weeki peatoimetaja Karen Walker oma arvamusloos. Samas pole taoline trend üldsegi halb. Selle asemel, et rääkida kaugetest tulevikuvisioonidest, mismoodi ulmeliste lahendustega, mida pole veel leiutatudki, keskkonnasäästlikku transporti arendada, on tegelikult üks lahendus juba olemas. Selle kasutamiseks pole vaja kaua oodata.

USA valitsus eraldab koroonakriisi järgselt 915 miljonit dollarit NASA uuringute jaoks, et laiendada ja kiirendada tehnoloogiate katsetamist, mis aitaksid kasutusele võtta järgmise põlvkonna efektiivsemaid lennukeid. Kuid heitkoguste vähendamiseks kohe praegu on lennunduse jaoks kõige kiirem tee SAF-i kasutamise kaudu, kirjutab Karen Walker mai alguses ilmunud arvamusloos.

Hulk lennufirmasid ning lennujaamu on juba SAF-i kasutusele võtnud, millest on ka Neste blogis varem juttu olnud: näiteks DHL-i lennukitest, koostööst Air BP-ga, San Francsisco lennujaama esimesest SAF-i kasutamisest, KLM-i plaanist kasutada SAF-i, Jetlife´i tellimuslendudest Neste SAF-iga jne. Eelmisel aastal sõlmisid veel Alaska Airlines, American Airlines, JetBlue ja All Nippon Airways Nestega SAF-i tarnelepingud.

USA-s on nüüdsest olemas ka SAF-i toetav organisatsioon, kuhu kuuluvad muuhulgas IATA ja A4A. USA suured lennufirmad on võtnud omale eesmärgiks jätkusuutlike keskkonnasõbralike lennunduslahenduste arendamise. Sellised katusorganisatsioonid aga omavad piisavat mõjujõudu, et mõjutada ka poliitikuid. Kiired lahendused peaksid neile kindlasti rohkem meeltmööda olema. SAFi populaarsus poliitikute seas hakkab kasvama ja selleks on õige aeg juba käes.

Vaata kogu arvamuslugu täispikkuses siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.