Bioplast või plast – mis neil vahet ja miks on oluline seda erinevust märgata?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Plasti tootmismahud kasvavad ning võimatu on seda lihtsalt niisama peatada, kuna toorainet läheb vaja väga paljudes eluvaldkondades, kus see on asendamatu. Kui piirata enam ei saa, kuidas siis olemasoleva tarbimisega keskkonnasõbralikumaks minna? Selleks on vajalik tooraine allikad üle vaadata ning hakata kasutama neid, mis on taastuvad, näiteks minna üle bioplastile.

Kui fossiilsetest algmaterjalidest plastmassi tootmine lisab meie atmosfääri kasvuhoonegaase, siis taastuvallikatest materjal aitab seda ära hoida, pidurdades kliimamuutusi ja vähendades keskkonnasaastet. Neste aitab sellele kaasa taastuvallikatest tootmiseks vajalike teadmiste ja tehnoloogiatega, pakkudes toimivat ja keskkonnasõbralikku bioplasti tootmise lahendust.

Bioplast pole biolagunev plast

Bioplastist rääkides võib tihti selguda, et inimesed ei tea täpselt, millega tegu. Tavaliselt aetakse see segi biolaguneva plastiga, mis pole sama asi.

Nimelt on bioplast materjal, mille tooraine on bioloogilist päritolu, biolagunev aga laguneb looduses väikesteks tükkideks. Võimalikud on ka nende kahe materjali kombinatsioonid.

Bioplasti tooraine on pärit taastuvallikatest. Näiteks võivad algmaterjalid olla suhkur, mais, nisu vms taimne allikas. Neist luuakse keemiliselt plastmassile omased pikad polümeerid ja saab kasutada plastmassitööstuses uute toodete vormimiseks.

Taastuvallikatest on tehtud näiteks PLA plast, mille allikaks on mais. Seda materjali kasutatakse palju näiteks 3D printerites ning see on taaskasutatav. Õigetes tingimustes saab juba kasutatud PLA-st toota uuesti toormaterjali ning on isegi teatud kindlates tingimustes biolagunev ehk sobib kompostiks.

Kui kaua see vastu peab?

Neste pühendub bioplasti tootmisele, mis on vastupidav ja taaskasutatav ning asendab fossiilkütustest loodud plastmassi. Kasutusalasid on bioplastil palju: seda tarvitatakse nii autoosade valmistamisel, pakenditööstuses, mänguasjades, elektroonikaseadmetes jne.

Neste loodud taastuvallikatest materjal kestab sama kaua, kui fossiilsetest allikatest loodud plastik. Samas kasutatakse toormaterjalina jäätmeid ja põllumajanduse jääkprodukte, mis muudab tootmise keskkonnasõbralikumaks.

Kevadel 2017 alustatud katsetootmine sai eelmisel aastal läbi ning Nestes alustati siis tööstuslikku bioplasti tootmist, mis nüüd jätkub suuremas mahus. Jäätmete kasutamine toormaterjalina aitab vähendada kasvuhoonegaase kuni 50%.

Samas pole igasugune bioplast ühesuguste omadustega ja kõik toormaterjalid ei pruugi alati piisavalt kättesaadavad olla. Kuid tehnoloogia arenedes püütakse neist takistustest lähemal ajal üle saada.

Võib öelda, et juba praegu on võit taastuvallikatest loodud materjalide kasutamisest suur, sest see aitab vähendada plastijäätmete hulka ning toob ringlusse need jäätmed, mida muidu keegi enam ei kasutaks. Seega kestab bioplast isegi kauem – seda saab uuesti kasutusele võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.