Neste blogi

Diislikütusega kliimaneutraalseks: vaatame, kuidas Neste seda Amsterdami lennujaamas teeb

Amsterdami Schipholi lennujaamas teenindavad lennukeid taastuvdiislil või elektril sõitvad masinad.Foto: Shutterstock

Amsterdami Schipoli lennujaama ligi 1900 teenindavat sõidukit liiguvad selle aasta algusest Neste MY Renewable Diesel™ kütusega.

Lennujaama masinaparki kuuluvad eriilmelised masinad alates tavalistest sõiduautodest ja lõpetades spetsiaalsete lennujaama tööks vajalike masinatega, nagu konveierlintlaadurid, toitlustustõstukid, reisijate trepid jms.

Amsterdami lennujaamas töötab küll juba 40 protsenti seadmetest elektriga, kuid ennekõike raskeveokitele ei ole veel välja töötatud piisava mahutavusega akut, mida saaks piisavalt kiiresti laadida. “Seetõttu on Neste MY taastuvdiisli kasutamine praegu ideaalne lahendus,” kinnitab Paul Feldbrugge, kes vastutab lennujaama nullheite programmi elluviimise eest.

See on märkimisväärne samm teel süsinikuneutraalsuse suunas 2030. aastaks. Sõidukid, millele praegu veel elektrilisi või vesinikupõhiseid alternatiive ei ole, võivad töötada taastuva diislikütusega. “Seda kasutavad meie lennuväljal kõik masinad, mis veavad koormaid lennukisse või lennukist välja. Samal ajal on oluline, et me kõik jätkaksime elektrisõidukite pargi suurendamist. Samuti kavatseme oluliselt laiendada laadimisjaamade arvu,” ütleb Denise Pronk, kes vastutab Schipholi lennujaama opereeriva Royal Schiphol Groupi jätkusuutlikkuse eest.

“Kuna Neste MY taastuvat diislikütust kasutatakse nüüd lennujaama kõigis diiselmootoriga sõidukites ja masinates, suureneb meie panus Schipholi jätkusuutlikkuse eesmärkide saavutamisse märkimisväärselt. Neste MY taastuvdiisliga saab kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada kuni 75–95 protsenti, kui võrrelda kütuse elutsükli jooksul tekkinud heitkoguseid fossiilse diisliga,” ütleb Peter Zonneveld, Neste taastuvenergia maanteetranspordi müügi asepresident. 

“Kuna meie taastuvenergia tootmisvõimsus kasvab 2023. aasta lõpuks 5,5 miljoni tonnini ja 2026. aasta lõpuks 6,8 miljoni tonnini, oleme hästi varustatud, et aidata oma klientidel üle maailma minna üle säästvamatele lahendustele,” jätkab Zonneveld.

Neste MY Renewable Diesel™ on toodetud 100% taastuvatest toorainetest. Tegemist on tilkkütusega, mille kasutamine ei nõua muudatusi olemasolevates sõidukites või masinates, energiasüsteemides ega kütusejaotustaristutes.

Schipholi lennujaam Amsterdamis on üks Euroopa lennujaamadest, kus on saadaval ka Neste MY Sustainable Aviation Fuel™, säästlikum alternatiiv fossiilsele lennukikütusele. Neste toodetud kütuse kasutamine vähendab kasvuhoonegaaside heitkoguseid kütuse elutsükli jooksul kuni 80 protsenti võrreldes fossiilsete lennukikütuste kasutamisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.