Neste blogi

Esimesena Eestis: Neste ja Hesburger käivitavad ringmajanduse alase koostöö restoranidest küpsetusõli kogumisel taastuva diislikütuse tootmiseks

Neste ja Hesburger teevad koostööd kasutatud küpsetusõli kogumisel.Foto: Heikki Salonen

Neste ja Hesburger alustavad ringmajanduse alast koostööd kasutatud toiduõli kogumisega enam kui 300 Hesburgeri kiirtoidurestoranist Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus. Jäägid kogutakse ja töödeldakse ümber, et toota sellest taastuvast toorainest diislikütust (Neste MY Renewable Diesel™). Seda kütust hakkab Hesburger kasutama enamikus oma sõidukites Soomes, et vähendada transpordi kasvuhoonegaaside heitkogused kuni 90 protsenti võrreldes fossiilse diislikütusega.

See on ühtlasi ka päris esimene kord, kui koostööd teevad Neste ning tema kliendid Eestis, Lätis ja Leedus, kogudes toitlustussektorilt jäätmeid, mis võetakse uuesti kasutusele ringmajanduses uue toodangu valmistamiseks.  

“Tegeleme oma süsinikujalajälje vähendamisega, investeerides taimseid valke sisaldavatesse toodetesse ja energiaefektiivsusesse. Ümbertöötlemine ja ringmajandus on olnud olulisel kohal meie arendustegevustes, kuid see ringmajanduse alane koostöö Nestega on perfektne leid. Igal aastal toodavad meie restoranid Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus kuni 420 tonni kasutatud õli, mida oleme seni kogunud ja transportinud nii keskkonnasäästlikult kui võimalik. Sedasama küpsetusõli ja teisi taastuvaid jäätmeid ja jääke saab Neste kasutada, et toota taastuvat diislikütust, mis sobib kasutamiseks ka Hesburgeri veokites. Kuna me transpordime kasutatud küpsetusõli samade veokitega, millega veame ka toiduaineid restoranidesse, siis ei kulutata meie uus algatus ühtegi lisakilomeetrit,” ütles Hesburgeri rahvusvaheline arendus- ja turundusdirektor Ieva Salmela.

Hesburgeri transpordivahendid, mis kasutavad Neste taastuvat diislikütust, läbivad igal aastal keskmiselt 680 tuhat kilomeetrit. Asendades fossiilse diislikütuse Neste taastuva kütusega Neste MY Renewable Diesel™, hoitakse aastas ära kasvuhoonegaaside tekkimine samas mahus, mis on võrreldav sellega, kui eemaldada 350 sõiduautot teedelt üheks aastaks.

Neste kasutab suurt valikut jätkusuutlikke maailma erinevatest paikadest tarnitud tooraineid, millest toodetakse taastuvtoorainest diislikütust, mis on tuntud ka HVO nime all. Suur osa kasutatavast toorainest on jäätmed ja jäägid. Loomsed rasvad, kasutatud küpsetusõli ja taimsete õlide töötlemise jäätmed on kolm kõige enam kasutatavat taastuvtoorainet Neste toorainebaasis. 2021. aasta esimesel poolaastal oli Neste globaalses jätkusuutlikus toorainebaasis jäätmete ja jääkide osakaal 92 protsenti.

Ainult 6% soomlastest ütlevad, et keskkonnahoid on lihtne ka väljaspool kodu

Septembris 2021 viisid Neste ja Hesburger läbi kliimakäitumise alase tarbijaküsitluse 1000 soomlase seas. Selle järgi nimetas 52 protsenti vastajatest keskkonnahoidlikku käitumist nende igapäevaelus ja kodus lihtsamaks. Samas väljaspool kodu – olles liikluses, reisides või kodust väljas söömas – hindasid vastajad keskkonnasäästlikku käitumist palju keerulisemaks ning 65 protsenti väljendas mõtet, et ettevõtted ja tarbijad vastutavad kliimakäitumise eest ühiselt.

“Konkreetsed tegevused ja koostöö ettevõtete vahel on vajalik selleks, et võidelda kliimamuutuste vastu. See ringmajanduse alane koostöö Hesburgeriga on selge näide, kuidas koostööga saab jätkusuutlikkust parandada. Ühtlasi, meie keskkonnahoidlik tegu annab sõnumi ka tarbijatele, kes külastavad Hesburgeri kiirtoidurestorane, sest küpsetusõli, mida kasutatakse friikartulite valmistamiseks, saab samuti taaskasutada toorainena taastuvallikatest diislikütuse valmistamiseks ning sellega vähendada transpordiemissioone. Seeläbi saame me pakkuda tarbijatele võimalusi teha rohkem vastutustundlikke ostuotsuseid nii Soomes kui Baltikumis,” ütles Neste jätkusuutliku partnerluse turunduse ja teenuste juht Heidi Peltonen.

Hesburgeril on Eestis 49 restorani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.