Neste blogi

Hea näide, mida tasub järgida: koolibussid vähendasid peaaegu üleöö oma süsinikuheidet ligi 80 protsenti

Kui kohalikul omavalitsusel on plaan keskkonnajälge vähendada ning näiteks sellisel avalikul teenusel nagu koolitransport süsinikujälge oluliselt vähendada, siis ei pea hakkama uusi busse ostma. tegutseda saab kohe ja olemasolevaid busse kasutades. Kuidas see käib? Siin on üks näide Neste ja USA Põhja-Sacramento maakonna koostööst, mis sai alguse eelmise aasta oktoobris.

Põhja -Sacramento maakonnas Californias teenindab Twin Riversi koolipiirkond ligi 26 000 õpilast. Omavalitsus on võtnud eesmärgiks hoolitseda ka lastele pärandatava planeedi pikaajalise tervise eest, mis tõi kaasa olulise otsuse kooli bussipargi osas.

Nimelt jõudis Twin Riversi omavalitsus oktoobris 2020 oma kliimameetmete kavas olulise verstapostini, pannes 75 diiselmootoriga kollast koolibussi sõitma Neste MY taastuvallikatest valmistatud diislikütusega. Hetkega muutus koolibusside autopark üheks puhtaimaks kogu riigis.

“Põhjus, miks me taastuvallikatest kütusele üle läksime, oli meie võetud eesmärk lastele ja kogukonnale puhtama õhu tagamiseks,” ütles Twin Riversi koolipiirkonna transpordidirektor Tim Shannon seda otsust kommenteerides.

Pärast Neste MY taastuvallikatest diislikütusele üleminekut on Twin Riversi piirkond igal aastal hoidnud ära 523 tonni süsinikdioksiidi atmosfääri jõudmise, mis võrdub 114 auto süsinikuvabaks muutmisega või 8648 puu istutamisega.

Neste on sarnast koostööd teinud ka lähemal. Näiteks Soomes Savonlinnas saavad reisijad tasuda nii-öelda rohelise lisatasu, kui soovivad, et nende buss kasutaks rohelist energiat ehk taastuvallikatest diislikütust, mis on paraku veel veidi kallim, kui fossiilsetest allikatest diislikütus. 

Californias Beverly Hillsis aga on Neste My Renewable taastuvallikatest kütus kasutusel päästeautodes, tagades nii kuni 80% väiksema süsinikuheitme. 

Need on vaid mõned näited võimalustest kohalikel omavalitsustel oma kliimaeesmärke kohe täitma hakata ilma uusi tuleviku transpordilahendusi ära ootamata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.