Jäätmed, mida mujal pole vaja ehk viis taastuvallikat, kust tuleb Neste MY Renewable kütus

Neste MY Renewable on 100% taastuvallikatest toodetud kütus, mille toormaterjalina kasutatakse mujal tööstuses ülejäävad jäätmeid või jääkaineid, millel pole head kasutusotstarvet. Neste rafineerimistehastes saab neist aga puhast kütust, mis aitab süsinikujalajälge vähendada kuni 80 protsenti, sest kütuse tootmiseks pole vaja maapõuest uut naftat ammutada.

Tavaliselt saab Neste MY Renewable kütuse jaoks tooraineid toiduaine- ja keemiatööstusest, mille jääkprodukte suudavad rafineerimistehased ära kasutada 100% uue kütuse tootmisel. Seda kütust kasutatakse nii sõidu- kui veoautodes, samuti saab jääkidest teha lennuki- ja laevakütust. Tootmismahud suurenevad iga aastaga, sest jäätmeid saab aina paremini ära kasutada ning aina enam tööstuslikke allikaid annavad kütuse tootmiseks vajaliku toorme ära, mitte ei vii seda ümbertöötlemisele või prügimäele.

Viis põhilist allikat, kust tuleb Neste MY Renewable tooraine, on järgmised.

Loomsed jääk-rasvad toiduainetööstusest

Neste on juba aastaid tootnud kütust toiduainetööstuse jääkidest: liha töötlemisel ja toidu valmistamisel tekib rasvasid, mida seni koguti utiliseerimiseks, sest tegemist on toiduks kõlbmatu ainega. Osaliselt kasutati seda ümber töödeldult ka loomasöödas, kuid töötlemine on omakorda üsna energiamahukas.

Neste MY Renewable muudab aga loomse rasva jäägid energiaks. See on vaid üks allikas, millest saab taastuvallikatest kütust ja loomsete rasvade kogused pole alati piisavad, et kogu tooraine vaid sellest kokku koguda.

Kalarasv kalatööstusest

Kalarasva taaskasutamine pole väga uus tehnoloogia – Neste on seda teinud juba alates 2012. aastast.

Kalarasv eraldatakse mageveekalade rookimisjäätmetest pärast seda, kui inimtoiduks sobivad osad on eemaldatud. Põhiliselt kasutatakse Kagu-Aasia kalatöötlemistehastes toodetud rasva. Lisaks saab seda kasutada ka söödana.

Taimeõli töötlemise jäägid ja jäätmed

Neste taastuvate toodete tootmiseks võib toorainena kasutada ka paljusid taimeõli töötlemise jääke ja jäätmeid. Näiteks on rääsunud rasvadest koosnev rasvhapete destillaat väga hea tooraine, millele muidu erilist praktilist kasutust pole leitud. See tekib rafineerimise käigus taimeõli maitse, lõhna ja värvi parandamisel, et kõik vastaks toiduainetööstuse kvaliteedistandarditele.

Taimeõli ise läheb aga küpsiste, teraviljatoodete ja kommide valmistamiseks ning kasutatakse ka või ja muude toiduainete lisandina.

Mida kauem kulub aega taimeõli transpordiks, töötlemiseks ja rafineerimiseks, seda suurem osa rasvu selles laguneb ja neid ei saa enam toiduainetööstuses kasutada. Küll sobib see aine väga hästi kütuse tooraineks. Lisaks saab õlitootmisest üle jäänud toormaterjalist teha ka küünlaid, seepe ja loomasööta.

Kasutatud küpsetusõlid ja -rasvad

Lisaks toiduainetööstuse ettevõtetele jääb õli ja rasva üle ka toitlustusasutustel. Neid kogutakse restoranidest ja muudest söögikohtadest väiksemates kogustes. Siin saab registreerida ka oma toitlustusasutuse, et muidu kasutut jääki, mille utiliseerimise eest peaks maksma, hoopis Nestele müüa.

Tehniline maisiõli

Tehniline maisiõli (TCO) on töötlemisjääk, mis saadakse maisist etanooli tootmisel. Selle käigus toodetakse ka loomasööta. TCO saagis on aga väike ning see jääk ei sobi inimtoiduks.

Siiski on TCO palju odavam, kui inimtoiduks toodetav maisiõli ning seda saab veel kasutada ka keemiatööstuse toorainena, loomasööda lisandina või taastuva diislikütuse tootmisel toorainena.

Kuna etanooli kui biokomponenti vajatakse aina rohkem bensiini tootmisel, on suurenenud ka TCO kättesaadavus taastuva diislikütuse tootmiseks sobiva toorainena. Neste hangib seda USA-st.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.