Neste blogi

Neste uurib võimalusi, kuidas enda rafineerimistehases suuremas koguses vedeldatud plastijäätmeid töödelda

Neste eesmärk on suurendada vedeldatud plastjäätmete töötlemisvõimet, rakendades seeläbi patenteeritud tehnoloogiaid vedelal kujul plasti eeltöötlemiseks ja täiustamiseks. Esialgsete plaanide kohaselt on kavandatud eeltöötlus- ja täiustamisvõimsus 400 000 tonni aastas.Foto: Neste.

Lisaks sellele, et Neste on maailma juhtiv taastuvallikatest diislikütuste tootja, on ettevõte esirinnas ka jäätmetest plastide ja taastuvast toorainetest kemikaalide tootmises. Seoses sellega alustas Neste värske tasuvusuuringuga, et uurida investeerimisvõimalusi enda Porvoos asuvas rafineerimistehases vedeldatud plastijäätmete töötlemise võimsusesse.

Ettevõtte eesmärk on suurendada vedeldatud plastjäätmete töötlemisvõimet, rakendades seeläbi patenteeritud tehnoloogiaid vedelal kujul plasti eeltöötlemiseks ja täiustamiseks. Esialgsete plaanide kohaselt on kavandatud eeltöötlus- ja täiustamisvõimsus 400 000 tonni aastas.

Vedeldatud plastijäätmetest (näiteks pürolüüsiõli) naftakeemia tootmiseks on oluline vahepealne rafineerimine. Seda põhjusel, et eemaldada plastist kahjulikud lisandid ja optimeerida materjali keemilist koostist.

Tegu oleks tohutu sammuga Neste eesmärgi saavutamiseks, milleks on töödelda alates 2030. aastast üle 1 miljoni tonni plastijäätmeid aastas.

“Et muuta keemiline ringlussevõtt elujõuliseks ja tööstuslikuks toiteallikaks meie polümeeride ning kemikaalide väärtusahela koostööpartneritele, peame ületama kvaliteedilõhe töötlemata veeldatud plastijäätmeõli ja meie klientide tooraine vajaduste vahel,” selgitab Mercedes Alonso, Neste taastuvate polümeeride ja kemikaalide valdkonna asepresident.

Suurenenud paindlikkus plastijäätmete töötlemisel

2021. aastal lõpetati Porvoo rafineerimistehases edukalt esimesed vedeldatud plastjäätmete töötlemise katsed. Tänavu aga jätkuvad täiendavad proovitööd suuremate mahtudega. 

Isegi kui töötlemata vedelale kujule viidud plastijäätmeid on võimalik kasutada testimistes, tuleb neid sellest hoolimata eeltöödelda ja täiendada, et kõik halvad lisandid ja soovimatud komponendid saaksid eemaldatud. 

Oma Porvoo rafineerimistehase võimekuse arendamiseks ja ülesehitamiseks hindab Neste võimalusi innovatsiooni rahastamiseks ning teeb tihedat koostööd kohalike omavalitsustega, kes teostavad järelevalvet investeeringu keskkonnaaspektide üle.

Teostatavusuuringu järgselt on investeerimisotsuse valmidus suunatud 2023. aastasse ning lahenduse rakendamine peaks algama 2024. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.