Neste blogi

Jetblue on esimene lennufirma, mis plaanib Neste abiga saada süsinikuneutraalseks

Jetblue on USA odavlennufirma, millega lennanud ka paljud eestlased, kes USA-s käinud. Selle lennufirmaga on mugav ja odav idarannikult edasi läänerannikule lennata või Kariibi mere saartele põigata. Juuliks 2020 tahab ettevõte saada maailma esimeseks lennuettevõtteks, mis on süsinikuneutraalne kõigil kohalikel lendudel. Selleks tehakse rida ümberkorraldusi oma äris, kuid üks suurim muudatus on keskkonnasäästliku kütuse kasutamine, mida ostetakse Neste käest.

Jetblue kavatseb vähendada süsinikuheidet 7,7 miljardit kilogrammi ja selleks kavatsetakse toetada metsade taastamise projekte ning säästlikke taastuvatest allikatest energia saamise lahendusi. Kokkuhoid on võrreldav süsinikuheitmega, mille tekitavad 1,5 miljonit sõiduautot aastas. Saastehulga vähendamiseks hakkab lennufirma toetama päikesest ja tuulest saadava elektri tootmist, prügimägedelt gaasi kogumist ning ostab oma San Francisco baasjaama kütuseterminali Neste 100% taastuvallikatest toodetud lennukikütust.

Lennufirma kavatseb oma süsinikdioksiidi heitmete bilansi vähendamiseks toetada neid tegevusi, mis aitavad ära hoida täiendavat süsinikuemissiooni ja sellega ka võimalikke kliimamuutusi. Lennuettevõttena pole võimalik kohe täielikult oma süsinikuheidet nulli viia, kuid toetades laiemalt keskkonnasõbralikke projekte, aitab see kokkuvõttes ka äri süsinikubilanssi vähendada nulli suunas. Lisaks kasutab Jetblue ka 20% vähem kütust tarbivate uut tüüpi mootoritega lennukeid Airbus A321neo.

Sarnast projekti alustas meilgi hästi tuntud odavlennufirma Easyjet eelmise aasta novembris – nende eesmärgiks on lähiaastatel jõuda süsinikuneutraalseks ehk siis ettevõtte tegevus aitab vähendada süsinikuheitmeid vähemalt sama palju, kui lendamine tekitab.

Lennuettevõtete endi jaoks on kliimasoojenemisel üsna suur mõju, sest paljudes paikades on juba ekstreemseimad temperatuurid tõusnud nii kõrgele, et lennukid ei saa alati maapinnalt startida. Samuti mõjutab lendusid Rootsist alguse saanud “lennuhäbi” – reisijad tunnevad piinlikkust, et nende lennureis nii palju kliimat mõjutab ja süsinikuheidet tekitab. Rootsis on hakanud paljud eelistama lennutranspordile maapealseid transpordiliike, näiteks ronge.

Kui lennufirmad suudavad välja töötada lahendused, mis kokkuvõttes nende tegevuse süsinikuneutraalseks muudavad, siis võib see mõjutada pikema aja jooksul kogu kliimat ning üsna kohe ka reisijate eelistusi, kes valivad keskkonnasõbralikuma lennu.

Neste MY Renewable Jet Fuel, mida Jetblue kasutama hakkab, on toodetud 100% jäätmetest ja jääkidest, mis vähendavad süsinikuheidet kuni 80 protsenti võrreldes fossiilsete lennukikütustega.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.