Kas teadsid: plasti on võimalik toota ka märgatavalt säästlikumal viisil

Foto: Neste.

Kõik teame seda, et plastmassi maine ei ole keskkonna seisukohast väga kiita. Kuid asemele on tulnud uut sorti materjal – taastuvatest toorainetest toodetud plast, mis eemaldab võrrandist fossiilsed ressursid. Need plastid ei ole mitte ainult väiksema süsiniku jalajäljega, vaid ka “klassikalise” plastiga samaväärselt kvaliteetsed ja hõlpsasti kasutatavad.

Kas taastuvad plastid on ikka “rohelisem” valik?

Et mõista, miks fossiilsed plastid keskkonnale nii negatiivset mõju avaldavad, tuleks korra vaadata suurt pilti. Kui esmast toorainet pumbatakse fossiilsetest varudest, siis tuuakse atmosfääri ja tehnosfääri uut süsinikku.

Süsteemi siseneva täiendava süsiniku vähendamine on jätkusuutlike alternatiivide võtmeks. Igasugune fossiilsetest allikatest pärinev süsinik suurendab CO2 koguhulka atmosfääris, kui jäätmete põletamine on suure osa plastikut sisaldavate materjalide kasutusea lõpplahendus. 

See on midagi, mida taastuvad toorained võivad aidata, kuna need toetuvad süsteemis juba olemasolevale süsinikule. Taastuvates või “biopõhistes” plastides pärineb süsinik kas osaliselt või täielikult taastuvatest allikatest, nagu näiteks taimedest. Kui biomassi kasvatatakse, neelab see atmosfäärist CO2-te. Seega on tulemuseks tasakaalustatum jalajälg, kui kasutatakse taastuvat süsinikku.

Biopõhiste plastide puhul on üks väike “aga” – neid tuleb nende eluea lõpus siiski korralikult töödelda. Ideaalne lõpplahendus oleks loomulikult ringlussevõtt: sel viisil kasutatakse toodetes sisalduvat süsinikku uuesti, vähendades veelgi vajadust kasutada esmaseid fossiilseid ressursse. 

Milline on taastuvate plastide kvaliteet?

Kvaliteedi, vastupidavuse või sooritusvõime osas ei ole taastuvatest allikatest toodetud plastide ja fossiilsetest ressurssidest valmistatud plastide vahel erinevusi. Neid saab kasutada täpselt samades rakendustes. 

Mõnel juhul on isegi taastuvatest allikatest toodetud plastidel eelis. Näiteks saab neid kasutada meditsiiniseadmetes või toiduga kokkupuutuvates toodetes. Teisisõnu, kvaliteedi seisukohast pole vahet, kas plast on toodetud esmasest fossiilist või taastuvatest allikatest.

Kas üleminek saab olema keeruline?

Üks on kindel: taastuvatel toorainetel põhinevad plastid on säästvamad, pakkudes fossiilsete plastidega võrreldes väiksemat süsinikdioksiidi heitkoguseid, ilma et kvaliteet kannataks. Aga millised jõupingutused on vajalikud, et minna üle fossiilselt taastuvatele?

Positiivne asjaolu on see, et kui taastuv tooraine on töödeldud polümeeride taastuvaks lähteaineks, ei ole sel fossiilse lähteainega võrreldes keemiliselt vahet. See tähendab, et taastuvat plasti saab töödelda olemasolevates rajatistes ja olemasoleva infrastruktuuriga. Tegelikkuses saab neid isegi segada fossiilse lähteainega, et järk-järgult suurendada nende kasutamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.