Uskumatu, millise saavutuseni on jõudnud Neste koostöös Valtraga

Põllumajandustööstus otsib võimalusi, kuidas õhku paistavat kasvuhoonegaaside kogust vähendada.Foto: Depositphotos

Soomes tegutsev ülemaailmselt tuntud traktoritootja Valtra on jõudnud märkimisväärse saavutuseni: tehases on 7 aasta jooksul kokku kasutatud 5 miljonit liitrit Neste MY Renewable Diesel ™ taastuvkütust.

Neste ja Valtra koostöö algas 2017. aastal, kui Valtra täitis esimese traktoritehasena maailmas oma uued põllutöömasinad Neste MY taastuvdiisliga. Neste MY kütuse kasvuhoonegaaside heitkogused on kogu elutsükli jooksul keskmiselt 90% väiksemad võrreldes fossiilse diisliga. 

“Neste eesmärk on aidata oma klientidel vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2030. aastaks vähemalt 20 miljoni tonni võrra. Olen uhke meie pikaajalise partnerluse üle, mis toetab Valtra heitkoguste vähendamise eesmärke. See koostöö aitab tõsta teadlikkust meie taastuvdiislikütusest kui väiksema heitega lahendusest ka põllumeeste seas,” räägib Neste turunduse ja teenuste asepresident Joni Pihlström.

Asendades fossiilkütuse Neste taastuvdiisliga, on Valtra ära hoidnud üle 15 000 tonni kasvuhoonegaaside sattumise atmosfääri. See on kogus, mille Valtra T-seeria traktorid kasutaksid ära 390 000 tunni jooksul 30–40% koormuse juures, kui võtta arvesse kogu kütuse elutsükli jooksul tekkiv heitkogus. Neste MY taastuvdiisli tootmiseks kasutatakse näiteks kasutatud toiduõli ja toiduainetööstuse jäätmetest loomset rasva.

Kütus sobib ka vanematele traktoritele

“Oleme Valtras pühendunud jätkusuutlikkusele ning tegeleme muu hulgas CO2 heitkoguste vähendamisega, jäätmekäitlusega ja energia ning muude ressursside säästliku kasutamisega. Otsusega minna üle Neste MY taastuvdiislile oleme vähendanud oma heitkoguseid ja näidanud kümnetele tuhandetele põllumeestele maailmas, et nende traktorid võivad töötada taastuvdiisliga. Ka vanemad Valtra traktorid töötavad taastuvdiisliga hästi,” ütleb Valtra EME tegevdirektor Mikko Lehikoinen.

Neste MY taastuvdiisliga testitud Valtra traktoreid eksporditakse Soomest enam kui 75 riiki üle maailma.

Hiljuti liitus Neste projektiga Finnish Future Farm, mida viiakse läbi Soome Saarijärvel asuvas biomajanduse ülikoolilinnakus. Euroopa Liidu poolt rahastatud programm võimaldab kasutada ja arendada lahendusi, mis viivad kasvuhoonegaaside emissiooni miinimumini ning parandavad viljakasvatusega seotud majanduslikku tasuvust. “Kliimamuutustega võitlemisel on vaja nii juba olemasolevaid kui ka uusi lahendusi,” on Pihlström veendunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.