Neste blogi

Kui liigud, ära saasta: jätkusuutliku majanduse ja transpordi kuus olulist eesmärki

Jätkusuutliku transpordi põhieesmärgiks on võimalikult vähe keskkonda mõjutada ning heitmete teke nullilähedaseks viia. See tundub pealtnäha võimatu missioonina, kuid seni on suudetud paljud vahe-eesmärgid sel teel juba saavutada.

Siin on kuus olulist teemat, mis säästliku transpordini jõudmiseks on olulised ära lahendada.

1. Maanteetransport. Liiklemine maanteedel tuleb korraldada võimalikult säästvalt ja julgustada kõiki uusi keskkonnasäästlikke lahendusi kasutusele võtma. Näiteks traditsioonilisi fossiilsetest allikatest kütuseid saab asendada taastuvate energiaallikatega ja kaaluda tasub ka elektrisõidukeid.

2. Lennundus. Kõik lennud peaksid olema keskkonna suhtes võimalikult jätkusuutlikud ja väikese süsinikujäljega. Lisaks taastuvkütuse võimaluste otsimisele peaksid lennuettevõtjad eelistama otseühendusi ilma vahepeatusteta ja kompenseerima tekkinud heitmete koguseid sertifitseeritud kompensatsiooniprogrammide kaudu.

3. Energia tootmine. Tootmine peaks olema võimalikult väikese süsinikujäljega. Eelistatavaks peab saama roheline energia ja taastuvad energiaallikad.

4. Toit. Ühekordselt kasutatavat plasti peab tarbima minimaalselt ja igal pool tuleks eelistada taaskasutatavaid pakkematerjale. Söögikohti tuleb julgustada pakkuma minimaalse süsinikujäljega toitu, näiteks kasutatavatest jääkidest valmistatud toite, taimetoite ja kohalikust toorainest valmistatud suupisteid, mille transpordikulud on väikesed.

5. Vesi. Võimaluse korral tuleks vältida ühekordselt kasutatavaid plastpudeleid. Taara peaks olema alati taaskasutatav. Kohalik vesi peab saama eelise teiselt poolt maakera kohale veetud pudelivee ees, sest esimese süsinikujälg on kordades väiksem. Põhjamaades on väga puhas kraanivesi, mida sobib oma korduvkasutatavates pudelites joogiveeks tarbida.
6. Ringlussevõtmine. Nii liikudes kui oma igapäeva-asju ajades peaks igaühel tekkima võimalikult vähe prügi, mida prügimäele saata. Olmeprügi võiks olla minimaalselt või parimal juhul üldse mitte. Selleks on vaja kohalikke ringlussevõtu kavasid, mis aitavad ühtlasi ka kohalikku taaskasutuse majandust elavdada.

Vaata lähemalt Journey to Zero lugusid, kus neid teemasid põhjalikult käsitletakse ja pakutakse välja lahendusi, kuidas kliimaneutraalseks saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.