Kuidas autoga sõites keskkonnale väiksemat jälge tekitada?

Kui sõidad, siis kulutad kütust või energiat, kuid alati ei pea punktist A punkti B just nii palju kulutama, kui tavaliselt tehakse. Mõnesid lihtsaid nippe järgides jõuab kohale palju energiasäästlikumalt ning see vähendab ka sinu süsinikujalajälge. Siin on mõned nipid, kuidas liikluses olles oma kütusetarbimist ohjeldada.

Väldi tühikäiku

Kui auto seisab, lülita mootor välja. Ka külmade ilmadega pole ei autole ega keskkonnale kasulik lihtsalt seistes mootori “soojendamine”. Moodsatel autodel on ka režiim, mis isegi foori taha pikemaks seisma jäädes mootori välja lülitab ja käivitab selle kohe, kui jala gaasipedaalile vajutad.

Ära tassi iga päev kaasas mittevajalikke asju

Kui oled unustanud mõne raskema asja pagasiruumi, siis päevast päeva sellega ringi sõites kulub lõpuks üsna märgatav kogus lisakütust. Vaata oma pagasiruum ja tagaiste või suusaboks üle ja jäta mittevajalikud asjad koju. 50 kilogrammi lisakoormat võib kütusekulu suurendada mitu protsenti.

Jälgi rehvirõhku

Soojade ja külmade ilmade vaheldudes võib rehvirõhk muutuda. Eriti madalamatel temperatuuridel võib rehvirõhk olla liiga madal. Kontrolli lähimas tanklas see üle või hinda ise, kas kõik on normis ja kui pole, lase õhku natuke juurde (või välja, kuidas parajasti vaja). Tavaliselt leiad oma auto õige rehvirõhu soovituse näiteks juhiukse kõrvalt.

Tangi kõige külmemal ajal

Väike nipp rohkem paaki kütust saada on tankida kõige külmematel hetkedel – näiteks varahommikul. Siis on bensiin kõige tihedam.

Kasuta kruiisinuppu

Kui sõidad rahulikus liikluses, kasuta kruiisirežiimi, mis aitab hoida püsikiirust. Kiirendades ja aeglustades kulub rohkem kütust, kruiisiga sõidad ühtlases tempos ja säästad energiat.

Ära kiirenda ülesmäge või libeda teega

Ülesmäge kiirendamine on asjatu kütusekulu – järskudel tõusudel ja ka libeda teega paigalt võttes kulutab mootor niigi lisakütust ja lisaks veel kiirendades on kütusekulu mõttetult suur võrreldes kasuga, mida sellest saad.

Pidurda sujuvalt

Järsult pidurdades kulutad pidureid ja pärast on vaja kiiruse taastamiseks omakorda rohkem energiat kulutada. Sujuvalt pidurdades ja autol veereda lastes hoiad kokku nii närve kui kütust. Muidugi on järsk pidurdus vajalik siis, kui liiklusõnnetust vaja ära hoida – äkkpidurdused jäägu vaid nendeks kordadeks.

Planeeri oma teekonda

Lase sihtkohta jõudes mobiiliäpil teekonda planeerida – jõuad kõige otsemat teed pidi kohale ning kui on liiklusummikuid, siis saab ka sellest teada. Ummikute vältimiseks on hea planeerida äpis oma teekonda ka siis, kui sõidad igapäevast teed. Mõnikord on ummik otsema tee peal ja hoopis säästlikumalt jõuad kohale mõnda kõrvalteed kasutades. Osad mobiiliäpid soovitavad eraldi ka vähem kütust kulutavat teekonda.

Võta keegi kaasa, kui sõidad

Üksi sõites ei jaga sa kütusekulu mitte kellegagi. Kui võtad teel linna kaasa naabri või teele jääva tuttava, saad kütusekulu temaga jagada. Kui autos on rohkem kaasreisijaid, siis säästab see keskkonda juba mitmekordselt. Ühtlasi vähendab see ummikuid, kui kahe või kolme auto asemel on liikluses üks auto ja mitu reisijat.

Eemalda suusaboksid ja katuseraamid, kui neid ei kasuta

Mida väiksem õhutakistus, seda väiksem kütusekulu. Eriti anab see tunda siis, kui sõidad maanteel suurema kiirusega. Seega kui kasutad autot igapäevaselt maalt linna tööle sõiduks, annab katuseboksi eemaldamine nädalasisesteks sõitudeks juba märgatavat kokkuhoidu. 

Kasuta keskkonnasäästlikku kütust

Tangi selliseid kütuseid, mille tootmisel on keskkonnale väiksem mõju. Näiteks taastuvallikatest kütus aitab oma süsinikujalajälge vähendada kuni 90 protsenti, sest see on toodetud jäätmetest ja jääkidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.