Jõulud on ukse ees, mis tähendab, et kogu pere ja elamine tuleb peagi autosse pakkida ning paljude perede jaoks algab sõit läbi Eestimaa.
Kui sõidad koos perega, on enda turvalisuse kõrval sama oluline pöörata tähelepanu ka oma laste turvalisusele. Maanteedel on liiklus tihe ja kiirused sageli suured. Laste turvavarustuse pealt kokku hoida ei tasu, see olgu eakohane ja korralikult kinnitatud.
Turvavarustus peab vastama nõuetele
Kui lapse kasv ei võimalda teda nõuetekohaselt sõiduauto turvavööga kinnitada, tuleb omaette istuva lapse sõidutamisel kasutada tema pikkusele ja kaalule vastavat turvavarustust. Alla 135 cm pikkune laps peab kasutama autos sõites turvavarustust.
Lapse turvatool peab olema sertifitseeritud ja see tuleks võimalusel alati tootjafirma juhiste järgi auto tagaistmele kinnitada. Oma turvatooli ohutus hinnet sad kontrollida testide tegija Euro NCAP lehelt.
Laps võiks sõita võimalikult kaua seljaga sõidusuunas
Väikelaste turvahällid on mõeldud kuni 13 kg kaaluvale lapsele. Vastsündinuga tasub ette võtta vaid lühikesi sõite, pikalt püstises asendis istumine koormab imiku kaela ja selga. Turvahäll peab olema 45-kraadise nurga all. Turvahälli tohib kasutada vaid seljaga sõidusuunas. Ohumärk on see, kui lapse pea ulatub üle turvahälli ülemise ääre, siis on häll juba liiga väike ning tuleb soetada uus turvatool. Teisalt ei tasu turvahälli liiga vara turvatooli vastu vahetada, sest turvahäll on turvalisem.
Küsimus on ka selles, kui kaua peaks last sõidutama seljaga sõidusuunas. Õige vastus on võimalikult kaua, vähemalt kuni neljanda eluaastani. Põhjus on lihtne: väikese lapse pea moodustab ligi 30% kogu tema kehakaalust ning kokkupõrke korral ei pruugi kaelalülid tekkivale koormusele vastu pidada ning tagajärjed võivad olla väga kurvad.
Kui turvaiste on seljaga sõidusuunas, siis on istme kest nagu kaitsev kilp ning võtab enda kanda väga suure osa löögijõust. Kindlasti tuleb meeles pidada, et turvatooli ei tohi kasutada istmel, mis on varustatud aktiveeritud esiturvapadjaga.
Esiistmel tohib last sõidutada vaid siis, kui ta on turvavarustuse abil nõuetekohaselt kinnitatud, süles last esiistmel sõidutada ei tohi. Vastavalt vanusele peab laps olema kas turvatoolis või turvaistmel, millel laps saab turvaliselt kõrgusel istuda.
Veendu, et turvavarustus sobib sinu autosse
Enne ostu tuleb kontrollida, kas turvavarustus sobib autosse. Kui peres on rohkem kui üks auto, siis tasub kontrollida sobivust ka teistesse autodesse. Lisainformatsiooni selle kohta saad küsida nii autoesindustest kui ka edasimüüjatelt. Ka paljud turvatoodete müüjad oskavad kindlasti aidata.
Paljudes Euroopa turule mõeldud autodes on Isofix kinnitused, mille eesmärk on minimeerida autosse turvaseadme kinnitamisel tehtavaid vigu. Isofix kinnituste kasutamine turvaseadmel lisab nii turvalisust kui ka mugavust. Turvaiste on kindlalt paigal ka avariiolukorras ning turvaistme paigaldamine on enamasti väga lihtne.
Kinnita turvarihmad tihedalt vastu lapse keha
Sama tähtis kui turvatooli või turvahälli istme külge kinnitamine, on lapse kinnitamine rihmadega toolis või hällis. See on oluline, kuna turvatooli ega -hälli rihmad ei tõmbu avarii korral pingule, nagu teeb seda turvavöö – seetõttu tuleb neid eelnevalt ise piisavalt pingutada.
Turvarihmade ja lapse rinna vahele tohib jääda ühe sõrme jagu vaba ruumi. Nii ei lenda laps kokkupõrke korral turvarihmade vahelt välja. Eriti oluline on seda jälgida talvel, kui lapsel on selja palju riideid. Sellisel juhul tuleb need eest lahti teha või veel parem, sõidu ajaks seljast ära võtta. Et lapsel külm ei hakkaks, tuleks auto enne sõitu üles soojendada või katta laps sooja tekiga.
Kindlasti vali sõitmiseks sobiv sõidukiirus, pea meeles, et möödasõit on kõige ohtlikum manööver liikluses ning suurim kingitus lähedastele on koosveedetud aeg ning kõik ootavad teid koju. Ettevaatliku koduteed!