Neste blogi

Kuidas Neste aitab USA koolide bussiparkidel vähendada oma süsinikuheidet?

Foto: Neste.

USA-s on ligikaudu 500 000 koolibussi, mis liigutavad enam kui 25 miljonit last kooli ja tagasi koju. Kooli bussipark on riigi suurim transpordivõrk, mis sõidab igal aastal rohkem kui 100 miljardit kilomeetrit. Sellest tohutust bussipargist töötab ligi 95% diislikütuse peal, mis tekitab aastas kogunisti üle 5 miljoni tonni kasvuhoonegaase. 

Sestap on võtnud Neste eesmärgiks aidata järk-järgult loobuda fossiilse diislikütuse kasutamisest koolibussides, pakkudes neile taastuvdiislikütust. 

Võrreldes fossiilse diisliga vähendavad taastuvdiislikütusel töötavad koolibussid kasvuhoonegaaside heitkoguseid koheselt kuni 75%. Lisaks ei sisalda taastuvdiislikütus kantserogeenseid aromaatseid aineid, mida leiab fossiilsest diislist. 

Kuidas aga Neste oma panuse annab?

  • Igal aastal tarnib Neste kuni 4,4 miljonit liitrit taastuvdiislit rohkem kui 15 piirkonnakooli piki USA läänerannikut
  • Tagab kuni 168 000 õpilasele turvalise ja jätkusuutliku sõidu kooli ja koju
  • 7478 tonni kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine aastas

Twin Riversi koolipiirkond

2017. aastal püüdis Twin Riversi koolipiirkond, kus õpib kokku enam kui 26 000 õpilast, vähendada oma kasvuhoonegaaside heitkoguseid agressiivse kliimameetmete kava abil. Aastatepikkusest protsessist sai taastuvdiislile üleminekul üleöö edulugu.

Otsides taskukohasemat ja kiiremini toimivat lahendust, osales Twin Riversi transpordidirektor Timothy Shannon 2018. aasta energiasõltumatuse tippkohtumisel Washingtonis, kus ta õppis tundma taastuvdiislikütuse eeliseid.

See kütus võimaldas Shannonil viivitamatult 75 fossiilkütusel töötavat bussi taastuvdiislile üle viia. Shannon valis koolipiirkonna partneriks Neste tänu tema 15-aastasele taastuvenergia teerajaja ajaloole.

Selle tulemusel on Twin Riversi bussipark nüüd üks riigi puhtamaid. Alates üleminekust hoiavad Twin Rivers ja Neste igal aastal atmosfäärist eemal 523 tonni CO2, mis võrdub 8648 puu istutamisega. 

Vista koolipiirkond

2018. aastal hakkas San Diegos asuv riiklik koolipiirkond Vista oma 53 bussis kasutama Neste MY taastuvdiislit. Tegu on San Diego County suuruselt neljas koolipiirkond ja hõlmab 32 kooli, millel on mitmekesised haridusprogrammid alates lasteaiakoolidest kuni täiskasvanute koolitusasutusteni. Vista piirkonnas õpib enam kui 23 000 alg- ja keskkooliõpilast ning 2000 täiskasvanuhariduse õpilast.

Möödunud aastal tarnis Neste Vista koolipiirkonda üle 660 000 liitri taastuvdiislit. Üheskoos hoitakse tänu sellele aastas atmosfäärist eemal 1500 tonni C02 heitkoguseid, mis võrdub 323 sõiduauto heitmevabaks muutmisega aastas.

Pittsburgi koolipiirkond

Californias Contra Costa maakonnas paiknev Pittsburgi koolipiirkonnas õpib rohkem kui 11 300 õpilast. 2018. aastal viis koolipiirkond osa enda bussidest fossiilselt diislilt üle Neste taastuvdiislile. Eesmärk oli tagada, et nende bussid sõidaksid kooliõpilastele, teistele autojuhtidele ja keskkonnale kasuliku kütusega.

Mullu tarniti Pittsburgi koolipiirkonda ligi 1,5 miljonit liitrit Neste MY taastuvdiislit. Sel viisil vähendatakse igal aastal 3400 tonni kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Veelgi olulisem on see, et muutus ei nõudnud uusi investeeringuid infrastruktuuris ega busside mootorites.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.