Kuidas Neste oma klientide heitmekoguseid vähendab?

Neste on lubanud vähendada oma klientide kasvuhoonegaaside heitmekoguseid taastuvate lahenduste abil aastaks 2030 vähemalt 20 miljoni tonni võrra aastas. Aga kuidas see on täpsemalt võimalik? Neste taastuvate kütuste ekspert Sari Kuusisto selgitab, kuidas saavutatakse 50–90 protsendiline heitkoguste vähendamine.

Neste on välja töötanud kõrgekvaliteedilised kütused, mis on toodetud taastuvatest toorainetest. 

Neste taastuvatest allikatest kütuseid peetakse eriti keskkonnasõbralikeks, kuna nende tooraine (kasvatatav taastuvkütuse materjal) võtab atmosfäärist süsinikdioksiidi ja seob seda. Fotosünteesi kaudu seovad taimed kasvades endasse süsihappegaasi.

Taastuvkütustel süsinikdioksiidi heitmed puuduvad

Taastuvatest allikatest tehtud diislikütuse kasutamisel tekkiv süsinikdioksiidi heitmekogus on kokkuleppeliselt null, kuna põlemisel eralduv süsinikdioksiidi kogus võrdub taastuva tooraine varem omandatud süsinikukogusega.

Kui taastuvkütust tarbitakse näiteks automootoris põletades, naaseb seesama varem seotud süsinikdioksiid lihtsalt uuesti atmosfääri.

Kokku hoitakse sama palju heitmeid, kui kolme miljoni inimese süsinikujalajälg

Fossiilkütustest tekkiv süsihappegaas koguneb atmosfääri ja kiirendab kliimamuutusi. Fossiilkütused on küll samuti osa süsinikuringlusest, kuid nafta või kivisöega seotud süsinik on olnud miljoneid aastaid ringlusest väljas ning paisatakse nüüd suurtes kogustes kiiresti õhku. Fossiilkütuste ringlus on seni olnud väga aeglane, praegu aga suurendab põletamine selle kontsentratsiooni atmosfääris rohkem, kui miljonite aastate jooksul. See omakorda kiirendab kliimamuutusi.

Viimase kümne aasta jooksul on Neste keskendunud taastuvate kütuste tootmisele, et nendega asendada fossiilsete kütuste kasutamist. Eesmärgiks on võetud vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid aastaks 2030 vähemalt 20 miljonit tonni aastas. See vastab üle kolme miljoni ELi elaniku  aastasele süsinikujalajäljele. 

Tarbimine moodustab 85% fossiilkütuste koguheitmest

Fossiilkütuste puhul tuleb umbes 85% heitmekogustest mootorites põlemisest. Ainult ligi 15% heitmetest on toornafta tootmisest ja rafineerimisest. Osa sellest moodustab ka tooraine ja töödeldud toodete transport.

Taastuvkütuste puhul on süsinikdioksiidi sidumise tõttu põlemisel tekkivad heitkogused null, kuid kütuse kogu olelusringi jooksul põhjustavad nende rafineerimine ja transport lisaheitmeid. Taastuvkütuse tooraine kasvatamine nõuab näiteks väetisi ning põllu- ja transpordimasinates kütuste kasutamist. Rafineerimisjaamade töötamine võtab samuti elektrit ja tarbib kemikaale.

Tooraine peab olema igal sammul jätkusuutlikult toodetud

Taastuvkütuste kasutamisest tulenev kasvuhoonegaaside kokkuhoid on Euroopa õigusaktide kohaselt vähemalt 50% ja uute seadmete puhul tõusis selle künnis 60 protsendini peale 2017. aastat. Kütuse tootmisel tuleb arvesse võtta järgmiste etappide heitmekoguseid, et leida taastuvate kütuste kogu elutsükli kasvuhoonegaaside eraldumise hulk:

  • taimede kasvatamine
  • biomassi töötlemine
  • tooraine ja toodete vedu
  • kütuse kasutamine

Euroopa Liidus peavad taastuvkütustel olema kõik toorained toodetud säästvalt. Kui mõnes ülaltoodud etapis ei ole kasutatud säästlikke tehnoloogiaid, siis klassifitseeritakse toode fossiilkütuseks.

Mida teha, et taastuvkütus oleks keskkonnale vähem koormav? 

Kõrge energiasisaldusega toormaterjalide jäätmed ja jääkained aitavad hästi vähendada kütuse heitmekoguseid. Neste taastuvatest allikatest toorainete portfell koosneb enam kui kümnest erinevast õlijäätmetest ja jäägist ning taimsetest õlidest. Jäätmed ja jäägid moodustavad aastas umbes 80% Neste taastuva tooraine kasutamisest.

Neste jälgib kogu oma tarneahelat, et ka seal ei tekiks liigseid heitmekoguseid. Sobivad on säästlikult toodetud taastuvad tooraineid ainult hoolikalt valitud vastutustundlikelt partneritelt. Kõik taastuvatest põllukultuuridest saadavad toorained on jälgimisel juba nende kasvukohtades ja jäätmetel põhinevad toorained nende tootmiskohtades.

Jälgitavus lubab Nestel jälgida tarneahelat algusest peale ja tagada, et tooraine tootmise üheski etapis ei rikutaks inimõigusi ega kasutataks kasvavaid metsi või muid süsinikurikkaid toormeallikaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.