Neste blogi

Kuidas taastavad tegevused aitavad panna aluse säästlikumale põllumajandusele ja uutele toorainetele

Foto: Neste.

Kaasaegne põllumajandus esitab meile väga keerulise mõistatuse. Ühest küljest on see hädavajalik – mitte ainult meie elanikkonna toitmiseks, vaid ka tooraineallikana, mida kasutatakse mitmesuguste toodete valmistamiseks. Teisest küljest mõistetakse üha enam, et paljud tavapäraselt kasutatavad põllumajandusmeetodid on kliimale ja keskkonnale kahjulikud.

Keerukust lisab asjaolu, et põllumajandussektori toorained on taastuvad ning seetõttu on nende järele suur nõudlus. Teisisõnu aitab põllumajandus leida lahendusi kliimamuutustele, kuid selle tekitatud heitkogused on endiselt osa probleemist.

Kaasaegse põllumajanduse väljakutsed

Põllumajanduse jätkusuutlikumaks muutmine on väljakutse. Hinnanguliselt põhjustavad põllumajandus, metsandus ja muu maakasutus 20–25% kasvuhoonegaaside koguheitest. 

Laiemas plaanis avaldavad kliimamuutused negatiivset mõju ka põllumajandusele, kuna ekstreemsemad temperatuurid ja sademed ning äärmuslikud ilmastikunähtused suurendavad väärtusliku pinnase nappust ja raskendavad püsiva saagikuse saavutamist. Samal ajal, kui maailma rahvaarv kasvab, kasvab ka nõudlus põllumajandustoodete järele.

Maailma Loodusvarade Instituudi (World Resources Institute) andmetel on 2006. aastal saadaolevate põllukultuuride kalorite arvu ja 2050. aastaks eeldatavasti vajamineva koguse vahel 70% vahe – see lõhe võib aga veelgi suureneda, kui põllumaad kasutatakse üha enam muudel eesmärkidel kui toidutootmine.

Seetõttu on põllumajanduse kasutamisel taastuva tooraine allikana ülioluline seda teha viisil, mis ei ohusta meie võimet toita planeedi elanikkonda.

Pilt põllumajanduse ja jätkusuutlikkuse ümber võib nende väljakutsete põhjal tunduda sünge, kuid on põhjust olla optimistlik. Taastav põllumajandus on muutumas üha populaarsemaks ja võib aidata meil saavutada keskkonnale paremaid tulemusi.

Taastav põllumajandus – mis ja miks?

Taastaval põllumajandusel puudub selge standardiseeritud määratlus. Selle asemel vaadeldakse seda kui ühte paljudest meetoditest, mida põllumajandustootjad saavad kasutada maa ja pinnase ning ökosüsteemide elujõulisuse kaitsmiseks või taastamiseks, mille osa nad on.

Kuna nende keskmes on mullakaitse, ei võta regeneratiivsed tavad arvesse mitte ainult lühiajalist saaki, vaid ka ökosüsteemide pikaajalist vastupidavust, suurendades nii säästva põllumajanduse keskkonna- kui ka majanduslikku mõõdet.

Samuti võivad need vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja avada uusi võimalusi põllumajanduse väärtusahelates. Taastavad tavad, nagu ääremaade harimine või vahekultuuride kasvatamine, võivad samuti olla viisid, kuidas toota juurde täiendavaid koguseid biopõhist taastuvat toorainet.

Neste roll taastava põllumajanduse edendamisel

Põllukultuuride kasvatamine ja samal ajal ökosüsteemide tervist edendada on keeruline ülesanne. Neste lugu on aga alati olnud selline, mis hõlmab peamiste väljakutsete väljaselgitamist ja eesrindlike uuenduslike lahenduste loomist. 

Toetudes sellele innovatsiooni alusele, uurib ettevõte nüüd regeneratiivse põllumajanduse tavasid, mis vähendaksid kasvuhoonegaaside koguseid, edendades samal ajal mulla tervist ja bioloogilist mitmekesisust. Paremate viljelusmeetodite uurimisega loodab Neste saavutada kahte eesmärki.

Esiteks kavatseb ettevõte suurendada säästvalt toodetud taimeõlide koguste kättesaadavust erinevatest põllukultuuridest ja geograafilistest piirkondadest, arendades uudsete taimeõlide tarneid selliste toodete toorainena nagu taastuvad kütused ning kemikaalide ja polümeeride taastuvad lähteained.

Teiseks plaanib Neste tõsta teadlikkust sellest, et põllumajandusel peab olema positiivne mõju jätkusuutlikkusele väljaspool oma tegevust ja tarneahelaid.

Selliste tegevuste kaudu on võimalik luua jätkusuutlikumaid paradigmasid nii toiduks kui ka muuks kasutuseks ning lõigata kasu kaasaegsest taastootvast põllumajandusest viisil, mis toob kasu mitte ainult Nestele, vaid ka tema partneritele, klientidele ja ühiskonnale laiemalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.