Miks juhtub talvel rohkem liiklusõnnetusi ja kuidas õnnetust nähes käituda?

Talviti juhtub libeduse tõttu pea viiendiku võrra rohkem liiklusõnnetusi.Foto: DepositPhotos

Politseiuudistest võib talvekuudel kahjuks pea iga päev lugeda, et kuskil Eestis juhtus liiklusõnnetus. Uudiskünnist ei ületa kõik liiklusjuhtumid, kuid see ei tähenda, et väiksemaid plekimõlkimisi ette ei tule. 

On fakt, et talvel on risk sattuda liiklusõnnetusse suurem. Milliste ohtudega peab autojuht arvestama, et õnnetust ära hoida, ja kui palju siis ikkagi juhtub talvel avariisid?

Talvel juhtub liiklusõnnetusi ligi viiendiku võrra rohkem kui suvel

Suve- ja talvekuude kahjusageduse erinevus kindlustusseltside statistika põhjal on pea 20% talvekuude kahjuks. Samuti on talvel toimunud liiklusõnnetuse kahjud tihti kulukamad, mille põhjuseks on sageli libedusest tingitud pidurdusteekonna pikenemine, mis suurendab ka tõenäosust kokkupõrkeks kas teise sõiduki või mõne liiklusmärgi või mõne muu objektiga. 

Talvel on vaatamata lumerohkusele õnnetusi rohkem, sest rolli mängib ka pidev pimedus ning märjad ilmaolud.

Kõige parem viis, kuidas õnnetusi ära hoida, on varuda aega ja kannatust. Ükski õnnetus ei ole väärt seda kahte minutit, mis heal juhul võidetakse. Rumalad möödasõidud, kus ei arvestata teeoludega, võivad põhjustada väga kurbade tagajärgedega õnnetusi. Heal juhul saab kannatada ainult auto, halvemal juhul võivad kaotused olla palju suuremad.

Tuletame siinkohal meelde ka politsei juhtnöörid, kuidas käituda, kui on juhtunud liiklusõnnetus.

  • Peatu võimalikult kiiresti, põhjustamata sellega lisaohtu, ja lülita sisse ohutuled koos ääretuledega; ohutulede puudumisel või kui sõiduk asub kohas, kus nähtavus on halb või piiratud, tuleb teele panna ohukolmnurk.
  • Kui kannatanu(d) vajab(vad) abi, siis teata sellest telefonil 112. Pärast abi kutsumist anna vigastatu(te)le esmaabi. Kui sa ei ole esmaabi andmist õppinud, on soovitatav esmaabi vajadus päästeametiga kooskõlastada.
  • Tee kõik, et liiklus sündmuskohal oleks ohutu ja õnnetuse tagajärjed ei muutuks raskemaks.
  • Sõidukit või õnnetusse puutuvaid esemeid tohib enne politsei kohale jõudmist liigutada vaid siis, kui teiste sõidukite liiklus on võimatu ja eelnevalt on tunnistajate juuresolekul ära märgitud sõiduki ja esemete asend ning jäljed.
  • Kirjuta üles pealtnägijate nimed ja aadressid.
  • Esita liiklusõnnetuses osalenu nõudel soovitud dokumendid.
  • Liiklusõnnetuses osalenud juhid ei tohi tarvitada alkoholi, narkootikume või psühhotroopset ainet kuni asjaolude selgitamiseni sündmuskohal.
  • Liiklusõnnetuse vormistamisel ja asjaolude selgitamisel ole viisakas ja püüa jääda rahulikuks.

Allikas: www.politsei.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.