Neste blogi

Miks maailm vajab plasti?

Kuigi räägitakse, et plasti tuleb vähendada ja see kujutab ohtu keskkonnale, ei tasu ka ära unustada, et maailm siiski vajab plasti. Mõnes eluvaldkonnas on see koguni möödapääsmatu – sel juhul saab keskkonda säästa taastuvtoorainest ja biomaterjalist valmistatud plasttooteid kasutades.

Need on kolm peamist põhjust, miks maailm vajab bioplasti.

1. Naftast toodetud plasti vähem kasutades võitleme kliimamuutuste vastu

Plasti saab toota ka biomaterjalist ja kasutada seal, kus praegu kasutatakse tavalist naftast toodetud plasti. Tootjatele ja plasti tarbivatele ettevõtetele annab see võimaluse vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja oma sõltuvust toornaftast.

2. Plastitööstusel on võimalik muutuda jätkusuutlikumaks

Maailmas tarbitakse 300 miljonit tonni plasti aastas ja ennustatakse, et see number kasvab. Seetõttu on oluline hinnata, millistes eluvaldkondades plasti tõeliselt vajatakse ning kus võiks sellest loobuda.  Näiteks on plast vajalik toidu- ja farmaatsiatööstusele, et tagada toodete ohutus ja tarbitavus.

Plastpakendeid võib küll süüdistada kliimamuutuste põhjustamises, kuid on ka teine aspekt – need aitavad vältida toidujäätmete teket, mis moodustavad umbes 8% kõigist inimese põhjustatud kasvuhoonegaaside heitkogustest. Seega võib öelda, et plast ei ole „halb“, kui see ei satu pärast tarbimist loodusesse, vaid suunatakse ümbertöötlemisse.

3. Ringmajandus saab toimida efektiivsemalt ja plasti saab taaskasutada

Biomaterjalist plast, mida Neste valmistab taastuvtoorainest, on taaskasutatav ja ümbertöödeldav nii mehhaaniliselt kui ka keemiliselt. See võimaldab ehitada üles kiiremini toimivat plastiringlust ning pakub lahenduse globaalsele plastiprobleemile.

Kas teadsid, et

  • bioplasti on võimalik kasutada autode, pakendite, tarbekaupade ja elektroonika, spordikaupade ja palju muu tootmiseks.
  • bioplast sobib kasutamiseks toidu- ja farmaatsiatoodete pakendamiseks, isegi kui see on toodetud jäätmetest või jääkidest. Erinevad orgaanilist päritolu lisandid eemaldatakse bioplastist eeltöötlemise ja Neste poolt patenteeritud NEXBTL-rafineerimistehnoloogiaga.
  • kui bioplast pärast tarbimist ära põletatakse, siis põlemisest tekkiv süsinikdioksiid on taastuvenergia, mitte fossiilset päritolu allikatest tekkiv uus süsinikdioksiid.
Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.