Mis on ühist õhust kütuse tootmisel ja liitreaalsusel? Lihtne vastus – mõlemad jõudsid päris ellu ulmekirjandusest

Ulme on meid päris palju mõjutanud ja nüüd võtavad ka teadlased võimatuna näivatest ideedest otsest eeskuju, proovides neid lahendusi reaalses elus rakendada, kirjutab disainiteadlane Heather Snyder Quinn Neste Journey to Zero blogis. Täpsemalt tegeleb ta Design Fictioniga, mis eesti keeles võiks kõlada kui “ulmedisain”. See valdkond üritab leida teostatavaid lahendusi praegu ulmelistele võimatuna näivatele ideedele.

Kuidas on ulmedisain seotud kütusetootmisega? Üsna otseselt, selgub, kui natuke ringi vaadata Neste viimasel ajal välja töötatud tehnoloogiliste lahenduste seas. Näiteks kui tavalises lineaar-majanduses ehk sellises tootmises, kus võetakse tooraine (tavaliselt fossiilne), tehakse sellest toode, kasutatakse ja hiljem visatakse ära, läheb taaskasutusse kõige rohkem 10% materjalidest, siis uued Neste taastuvallikatest toodetud kütused või plastmaterjal pööravad selle pea peale. Taastuvallikateks võivad olla lineaarmajanduse jaoks kasutud või isegi ohtlikud ülejäägid ja jäätmed, nagu näiteks kasutatud toidurasv või õlid. Fossiilseid ehk meie jaoks taastumatuid tooraineid enam ei kasutata või kasutatakse minimaalselt. Mõni aeg tagasi tundus see üsna võimatu.

Teine näide ulme realiseerumisest on Neste arendatav uus tehnoloogia, millega oleks võimalik roheenergia ülejääki ära kasutades toota kütust õhus olevast süsinikdioksiidist (sellest on siinses Neste blogis juba täpsemalt juttu olnud).

Ulmedisaini ehk võimatuna näivatele asjadele tehnoloogilise lahenduse otsimist kasutavad ka sellised innovaatilised tehnoloogiafirmad nagu Tesla, Google ja Apple. Google´i vastavast meeskonnast ja nende tegemistest saab lugeda siit. Tiimi nimeks on speculative design, aga põhimõtteliselt on tegu samamoodi ulmedisainiga. Osakonnas mõeldakse lahendustele, mis praegu tunduvad võimatud, kuid viie, kümne või viieteistkümne aasta pärast tehniliselt lahendatavad.

Kuidas puutub siia liitreaalsus?

Kui õhust kütuse tootmine tundub praegu veel paljude jaoks võimatu (ehkki tehnoloogiline lahendus selle jaoks on Nestel juba olemas), oli samasugune olukord virtuaalreaalsusega sada aastat tagasi. Juba siis “leiutati” või õigemini kujutati ulmekirjanduses ette, milline liitreaalsus võiks välja näha, kuid kõik pidasid sellist lahendust võimatuks.

1900ndate alguses ette kujutatud liitreaalsus (Augmented Reality ehk AR) jõudis leiutisena ametlikult kasutusse aga alles 1968. aastal Harvardi professori Ivan Sutherlandi poolt. Selleks kulus aga veel palju ebaõnnestunud katseid ning mitmeid prototüüpe, enne kui sellest sai tänapäeva reaalne töövahend.

AR on kasutatav näiteks paljudes mobiiliäppides, kus läbi kaamera ümbrust vaadates kuvatakse sinna liitreaalsuse elemente. Seda saab kasutada navigeerimiseks, suhtlemiseks ja isegi haiglates spetsiaalprillidega kasutades kirurgide koolituseks. Reaalsuseks sai see lahendus küll 100 aasta pärast, kuid tänapäeval areneb tehnoloogia juba pööraselt kiiremini.

Maagia on vaid seni leiutamata tehnoloogia

Briti ulmekirjanik Arthur C. Clarke on tuntud lisaks näiteks kosmoselifti ideele (seegi on juba osaliselt realiseerunud) ka oma raamatus „Profiles of the Future: An Inquiry into the Limits of the Possible” avaldatud kolme “seaduse” poolest, millest ilmselt kõige olulisem on kolmas: „Igasugune piisavalt arenenud tehnoloogia on maagiast eristamatu”.

See maagia muudab aga meid tuleviku suhtes optimistlikuks isegi siis, kui maailmas valitseb kriis. Kuna maailm on kliimakriisis, ei saa ettevõtted enam käituda nii, nagu nad on varem teinud. Vaja läheb uusi tulevikulahendusi, mis on jätkusuutlikud, õiglased ja keskkonda säästvad.

“Mis siis, kui me suudaksime taaskasutada 90% kasutatud materjalidest?” küsib Heather Snyder Quinn oma mõtiskluste kokkuvõtteks ja pakub välja, et see pole ainult maagia, mis aitab. Ulmedisaini eesmärgiks on olla lüli maagia ja tegelike lahenduste vahel, mis annab inseneridele suuna tehnoloogiliste vahendite väljatöötamiseks. Olgu selleks siis kunagi võimatuna tundunud liitreaalsus või õhust kütuse tootmine.

Vaata ka Neste videot samal teemal:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.