Neste blogi

Mitte ainult kütusetootja: kuidas Neste aitas muuta hommikuse tassi kohvi jätkusuutlikumaks?

Foto: Neste.

Pole midagi meeldivamat kui alustada oma päeva ühe kuuma tassikese kohviga. Üha enam inimesi on hakanud aga eelistama kapslites müüdavat kohvi, eeskätt just mugavuse tõttu. Kuigi kapslikohv on kindlasti praktiline, ei saa jätta tähelepanuta selle keskkonnajalajälge, sest nende kasutamine tekitab palju pakendijäätmeid.

Saksa kohvihiid Tchibo on pühendunud jätkusuutlikkusele ja see ajendas otsima säästlikumaid viise kohvikapslite tootmiseks. Koostöö Neste ja Berry’iga võimaldas ettevõttel leida jätkusuutlikuma lahenduse ilma kvaliteedis järeleandmisi tegemata.

Neste RE aitas välja

Tavapärane kohvikapsel on valmistatud polüpropüleenist – laialdaselt levinud polümeer, millel on palju kasutusvõimalusi. Kuigi selle üheks eeliseks on taaskasutatavus, põhinevad siiski enamik polümeere (sealhulgas ka polüpropüleen) tänapäeval endiselt fossiilsetel õlidel. 

Kapslitele alternatiive uurides sattus Tchibo meeskond kokku Nestega – partnerlus, mis ei tundu esmapilgul väga loogiline. Kuigi sõna “neste” tähendab soome keeles tõlgituna “vedelik”, ei sidunud ettevõtteid tegelikult mitte miski. Võib-olla ehk ainult suur nõudlus kohvi järele.

Sellest hoolimata kandsid arutelud vilja. Tchibole jäi silma Neste RE – taastuv lähteaine polümeeridele ja keemiatööstusele, mis on võimeline asendama toornaftat polüpropüleeni tootmisel.

Neste RE suur eelis on see, et erinevus toornaftal põhineva lähteainega puudub. Neste RE võimaldab sama kvaliteeti ja samu omadusi. Lisaks ei pea selle kasutamiseks tegema muudatusi tootmisinfrastruktuuris.

Sama kohv, kuid oluliselt vähem CO2 heitmeid

Tchibo ja Neste koostöös oli järgmiseks sammuks vajalike sildade rajamine mööda väärtusahelat. Nii liituski nendega ettevõte Berry Global – Tchibo partner, kes tarnib kohviga täitmiseks tühje kapsleid ja kaani. Berry ülesandeks sai hoolitseda kapslite õige tooraine valimise eest.

Berry jaoks tähendab uute keskkonnasõbralike kapslite kasutuselevõtt väga palju. Nimelt on ettevõtte eesmärk 2030. aastaks vähemalt 30% oma tarbekaupade pakenditest asendada taastuvate vastu.

Koos oma tootmispartneriga tagasid nad, et taastuv Neste RE leiaks tee Tchibo kapslite polüpropüleeni. Samuti garanteeriti selle käigus, et uued materjalid võivad muretult toiduga kokku puutuda. 

Tulemuseks on Qbo nimelised kohvikapslid, mis põhinevad 70% taastuvatel materjalidel ning aitavad kaasa jätkusuutlikumale väärtusahelale. Nende CO2 heitkoguste jalajälg on oluliselt vähenenud, ilma et oleks vaja olnud teha kompromisse kvaliteedi ja omaduste osas – nii kapslite kui ka nende sees oleva maitsva kohvi osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.