Neste blogi

Navigeerimissoovitused: kuidas kõige vähema kütusekuluga sihtkohta jõuda?

Neste tegi eelmisel aastal eksperimendi, kuidas õige teekonna valimisega õnnestuks kütust kokku hoida. Nüüdseks on kütust säästva navigeerimise valikud jõudmas nii navigaatoritesse, Google Mapsi kui ka paljude autotootjate pardaseadmetesse. Õige teekonna valikuga võib kütust kokku hoida lausa 6-8 protsenti. 

Millised on siis võimalused väiksema kütusekuluga kohale navigeerida?

Väldi suuri tõuse ja laskumisi

Teekond mägedes võtab kindlasti rohkem kütust, kui siledal maal. Kui vahemaade erinevus pole väga suur, tasub eelistada lauskmaad. Samas pole midagi teha, kui üle mäekuru kulgev tee aitab näiteks tohutult pikka ümbersõitu vältida – siis ilmselt saab kokkuvõttes vähema kütusega mäest üles ja teisel pool mäeahelikku alla.

Väldi pikki suure kiirusega lõike

Tavaliselt pakub kiirtee võimalust sirgelt ja kiirelt sihtkohta jõuda. Kui aga aega on rohkem ning tahad pigem ökonoomsemalt kulgeda, siis tasub valida mõni tavakiirusega tee. Lisaks saab niimoodi ka parema elamuse põnevamal maastikul – kiirteede ääres pole tavaliselt suurt midagi vaadata, käänulisematel ja aeglasematel teedel jääb aega ka küljeaknast välja vaadata. Üsna tihti kulgevadki kiirtee lähedal rahulikumad, kuid mitte väga oluliselt pikemad “vanad” maanteed, mis olid kasutusel enne kiirtee ehitamist. Kui need ei tee just liiga suurt tiiru väikestesse asulatesse, võib aeglasem kulgemine oluliselt kütust kokku hoida.

Ummikut vältides kulutad vähem

Ummikus kiirendades-pidurdades ja töötava mootoriga seistes kulutad kindlasti rohkem aega ja energiat, kui mõne kvartali-sisese või väiksema tee peal veidi pikema tiiruga kohale liikudes. Kui võimalik, väldi ummikuid, sest see säästab ühtemoodi nii aega kui ka kütust. Online ühendusega navigatsiooniseadmed ja kaardirakendused kindlasti arvestavad teekonna soovitustel ummikutega juba praegu.

Tehisintellekt soovitab parima teekonna

Google tuli sel aastal välja oma tehisintellektil põhineva navigeerimisalgoritmiga Google Mapsile, mis arvestab ka kütusekuluga. Sedasama on samuti katsetanud HERE Maps kaardirakendus.

Google Mapsi Androidi ja iOS-i äpid saavad 2022. aastal uuenduse, mis laiendab ökonoomseima marsruudi arvutamist Euroopasse ja mujale maailma. Google´i hinnangul võib keskkonnasõbralik marsruut vähendada üle miljoni tonni süsinikdioksiidi heitkoguseid aastas – see on samaväärne üle 200 000 auto teelt eemaldamisega. USA-s saab seda juba katsetada ning kohati annab see isegi üle 10% kütusesäästu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.