Neste blogi

NBA mängija Lauri Markkanen selgitab, miks on keskkonnasääst meeskonnamäng

Soome üks tuntumaid NBA-sse jõudnud korvpallureid Lauri Markkanen räägib läbi oma meeskonnamängu vaate, miks ei ole keskkonna säästmine ja säästlik majandamine ainult igaühe enda asi, vaid ka tiimimäng puhtama tuleviku nimel.

“Me kõik vastutame tulevastele põlvedele jäetava puhtama maailma eest. Piisab vaid lihtsate igapäevaste valikute tegemisest, et muudatust põhjustada, kuid nagu korvpalliväljakul, nii on ka elus suurimad saavutused siiski meeskonnatööga,” selgitab Markkanen.

“Minu jaoks oli see tohutu muutus tulla NBAsse ja hakata mängima nii, nagu mu iidolid. Mis siis, et isaks saamine oli veelgi olulisem ja ma näen tulevikku nüüd hoopis teistmoodi. Lisaks mängimisele pean nüüd hoolitsema ka oma lapse ohutu ja puhta keskkonna eest – et see oleks täpselt samasugune, kus ma ise üles kasvasin,” selgitab Soome esikorvpallur. “Meie planeet on ohus ning ma ei saa seista kõrval ning lihtsalt vaadata, kuidas see hävib. Minu isikliku süsinikujalajälje vähendamiseks ja keskkonna heaolu parandamiseks tuleb teha valikud, et tagada meile kõigile parem tulevik. Piisab vaid lihtsate igapäevaste valikute tegemisest, kuid nagu väljakul, tulevad suurimad saavutused siiski meeskonnatööga.”

Avapildil hoiab NBA mängija käes korvpalli, millel on maailma kuumuskaart – palli pinda katab värviline kujutis viimase aasta jooksul üle maailma levinud kuumalainetest. Maa keskmine temperatuur on juba tõusnud terve kraadi võrra, samas kui IPCC määras oma viimases aruandes absoluutseks pöördepunktiks 1,5 °C. Sealt tagasipöördumist on juba väga raske, kui mitte võimatu saavutada. Kui globaalne soojenemine ületab kriitilise 1,5 °C piiri, võivad tagajärjed olla katastroofilised: merepinna tõus, korallrahude väljasuremine ning arktilise jää sulamine. Maailm on selgelt ohus, kuid mäng pole õnneks veel läbi. 

Markkaneni sõnul on just nüüd otsustavate ettevõtmiste aeg. Praegu saab ära teha rohkem, kui kunagi varem halvima ärahoidmiseks. 

Kuumuskaardiga korvpalli on kujundanud Ameerika Ühendriikide kunstnik Kickstradomis, kes on tuntud ka mitme NBA mängija spordijalanõude disainimisega. See on meeldetuletuseks, et midagi tuleb kohe ette võtta.

Markkaneni viis soovitust keskkonnasäästlikumaks eluks

Toit. On oluline, et toit oleks nii tervislik, kui ka säästlikult toodetud. Sportlaseks olemine ei tähenda, et ei saaks paremaid valikuid teha. Süsinikujälje vähendamiseks on tippsportlane loobunud punase liha tarbimisest ja sööb peamiselt ökoloogiliselt toodetud toitu. 

Energia. Oma energia suunamine õigesse kanalisse on oluline. Markkaneni jaoks on selleks sportimine ja vaba aja veetmine koos perega. Kodus püüab ta energiatarbimist minimeerida, kustutades tarbetud tuled ja kraanist vett mitte niisama voolata lastes, kui seda vaja pole.

Reisimine. Kuigi NBA mängija reisib palju, püüab ta seda teha võimalikult vastutustundlikult. Näiteks kasutab Markkanen ühistransporti igal võimalusel ja sõidab elektriautoga. Samuti ootab ta, et taastuvad lennukikütused võetaks varsti laialdasemalt kasutusele, sest lendamine põhjustab suuri heitmekoguseid. 

Loodus. Soome korvpallurit on varakult kasvatatud loodust hindama. Nüüd, kui ta elab välismaal, on ta õppinud Soome looduskeskkonda veelgi rohkem hindama. Aastaajad on olulised, kuid kliimamuutused on neile tõsine oht – kui midagi ette ei võta, ei pruugi me neljast aastaajast tulevikus enam sellist rõõmu tunda, kui varem. 

Tarbimine. Markkanen annab endast parima, et osta ainult seda, mida vaja ning taaskasutada võimalikult palju. Kodus Chicagos taaskasutab ta kõike, mis võimalik, ja püüab oma pere tekitatavaid jäätmeid vähendada. Taaskasutus on üks ülimalt lihtne viis süsinikujälje vähendamiseks.

Vaata ka videot, kus Lauri Markkanen räägib igaühe osast meeskonnamängus, mis puudutab puhtamat keskkonda tulevikus:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.