Neste blogi

Neste aitab plastijäätmed uuesti ringlusse saata

Lisaks sellele, et Neste on maailma juhtiv taastuvallikatest diislikütuste tootja, on ettevõte esirinnas ka biopõhiste ning jäätmetest plastide ja taastuvast toorainetest kemikaalide tootmises. Neste on üks maailma esimestest firmadest, kes uurib praegu võimalusi, kuidas vedelale kujule viidud plastijäätmeid kasutada plastitootmises traditsioonilise toornafta asemel.

Neste keskendub oma uue plastitehnoloogia juures jäätmetest ja jääkidest pärit tooraine kasutamisele, et vähendada kliimaemissioone ja kiirendada materjalide ringlust taaskasutuses.

Neste toodab oma taastuvatest allikatest keemiatooteid, sealhulgas biopõhiste plastide toorainet peamiselt jäätmetest, jääkrasvadest ja jääkõlidest, mis moodustavad ligi 80% Neste taastuvatest toorainetest. Taastuvatest süsivesinikest toodetud plastik sobib ise omakorda korduvkasutamiseks ja uuesti ringlusse võtmiseks.

Samuti uurib Neste aktiivselt ka võimalusi vedelale kujule viidud plastjäätmete kasutusele võtmiseks traditsioonilise fossiilse nafta rafineerimise ja naftakeemiaprotsesside tulevase toorainena. See toetab hästi praeguseid ülemaailmseid pingutusi plastjäätmete vähendamiseks ja pakub vahendeid toornaftast sõltuvuse vähendamiseks uute plastide tootmisel.

Neste kasutatavad tootmistehnoloogiad ja -protsessid tagavad, et isegi madala kvaliteediga jäätmepõhiste toorainete kasutamisel on lõpptooted ikkagi väga kvaliteetsed, vastavad fossiilsest toorainest toodetud materjalide omadustele või isegi ületavad neid kvaliteedilt.

Neste taastuvatest allikatest toodetud biopõhised plastid, aga ka vedeldatud plastjäätmetest toodetud plastid on võrreldava kvaliteediga traditsioonilisest fossiilsest toorainest toodetud plastidega. Nende plastide rakendustele pole mingeid suuremaid piiranguid. Kuna materjalid ei sisalda lisandeid, sobivad need isegi toidu- ja meditsiinitoodetesse.

Tavalise plasti asendamine Neste biopõhise plasti ja keemiliselt ringlusse võetud plastijäätmetest toodetega aitab plastitööstusel ja erinevatel plastikut tarbivatel ettevõtetel ning kaubamärkidel vähendada toornaftasõltuvust ja kliimaemissioone. Toornafta asendamine taastuvate või ringlusse võetud toormaterjalidest plasti tootmisel vähendab ka väga oluliselt nendest valmistatud toodete süsinikujalajälge.

Neste biopõhistel või ringlussevõetud toorainetel põhinevad plastid on korduvkasutatavad ja lõpuks ka hõlpsasti ringlussevõetavad nii mehaaniliselt kui ka keemiliselt ümber töödeldes. See toetab plastide ringlust ning aitab lahendada ülemaailmset plastijäätmete taaskasutamise väljakutset.

Pakkudes lastjäätmetele väärtusliku väljundi ja uue elutsükli, aitab Neste vähendada vajadust suunata need materjalid prügilatesse või põletamisele, aidates samal ajal ära hoida keskkonna prügistamist.

Biokütuse sisaldusega plastide põletamine elutsükli lõpus aitab vähendada ka põletamise kahjulikku mõju kliimale, vabastades atmosfääri vaid taastuvallikatest pärit süsinikku, mitte lisades fossiilsetest kaevandatud allikatest “uut” süsinikku traditsioonilist kütust põletades.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.