Neste blogi

Neste aitas Eesti ja Soome gaasitoruga ühendada

Ehkki paljud teavad Nestet kui maailma üht suurimat taastuvallikatest kütuse tootjat, on tegemist veel lisaks ka kõrgtehnoloogiliste tööstusseadmete tootjaga, kelle portfelli lisandus hiljuti Eesti-Soome gaasijuhtme ehitus.

Torujuhtme eesmärk on ühendada Soome ja Eesti gaasivõrgud, et oleks võimalik integreeruda EL-i ühise energiaturuga. Trass suurendab energiajulgeolekut piirkonnas, mitmekesistades nii tarnimist kui ka energia jaotamist ning lihtsustab ka Soome gaasituru avanemist.

2016. aastal toimunud avalikul konkursil Eesti-Soome torujuhtme ehitamiseks tuli oma lahendusega võitjaks Neste Engineering Solutions. Ettevõttel on võtmeroll kogu maagaasi infrastruktuuri ehitamisel Soomes ning palju kogemusi süsivesinike ja bioenergia tööstuses, sealhulgas paljudes veeldatud maagaasi terminalide projektides. See taust muutis Neste Engineering Solutionsi ideaalseks Baltimaade projektijuhtimisteenuste partneriks. 

Gaasiühenduse loomiseks oli vaja 150 kilomeetri pikkust kahesuunalist gaasi ülekandetorustikku. 80 kilomeetrit sellest on avamerel, alates Loode-Eestis asuvast Paldiski linnast ning teine pool lõpeb Lõuna-Soomes asuva Inkoo juures rannikul. Projekt eeldas ka kahe maismaal asuva gaasi ülekandetorustiku väljaehitamist Soomes ja Eestis ning gaasimõõdusõlme ja kahte kompressorjaama ehitust.

Gaasijuhe suurendab hoolduskindlust ja energiajulgeolekut kogu piirkonnas ning pärast valmimist on torujuhtme ülekandevõimsuseks 7,2 miljonit kuupmeetrit gaasi päevas 500 mm läbimõõduga toruga. Trass läks maksma 250 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.