Neste blogi

Neste alustas Rootsis taastuvtoorainest bensiini prototüübi testimist

Praeguseni puudus hea lahendus, mis võimaldaks tavalistesse bensiiniautodesse tankida fossiilse bensiini asemel alternatiivseid kütuseid. Ainsaks valikuks autojuhtidele oma süsinikuheidet vähendada on investeerida uue auto ostu või vana sõiduki ümberehitamisse.

Neste võib olla esimene tootja, kes toob turule taastuvtoorainest bensiini, mis sobib juba praegu teedel sõitvatele autodele. Uue kütuse prototüübi testimisega on jõutud viimasesse etappi, praegu on eesmärgiks viia lõpule müügieelsed kütusetestid ning koguda infot kasvuhoonegaaside heitkoguse vähenemise kohta eraldi bensiini- ja hübriidautode lõikes.

Neste varasemad arendustööd kütuste süsinikuheite vähendamiseks on toonud turule taastuvtoorainest diislikütuse ja jätkusuutliku lennukikütuse (SAF), mõlemas valdkonnas on ettevõte tootjana saavutanud tänaseks globaalse liidri positsiooni.

EL uuendas hiljuti oma kliimaeesmärke ning uueks sihiks on vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2030. aastaks vähemalt 55 protsenti. Rootsi ja Soome lisasid oma ambitsioonikate eesmärkide loetelusse mandaadid bensiinivarude heitkoguste vähendamiseks. Praegu saadaolevad valikud paraku ei võimalda fossiilse bensiini kasutamist märkimisväärselt vähendada.

Nüüd plaanitakse uusi samme: Neste taastuvatest allikatest bensiini kasvuhoonegaaside heitkogused on kuni 65 protsenti väiksemad võrreldes fossiilse bensiiniga. Neste eesmärk on neid näitajaid parandada, et saavutada uuele kütusele kuni 90 protsenti heitkoguste vähendamine. Kui see õnnestub, oleks hetkel testitava kütuse kasvuhoonegaaside heide kütusetarbimise olelusringi jooksul võrreldav elektrisõiduki heitega.

“Neste taastuvatest allikatest bensiini kasvuhoonegaaside heitkogused on 65 protsenti väiksemad kui fossiilsel bensiinil. See tähendab, et riigid võiksid oma ambitsioonikates plaanides olla isegi julgemad kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisel. Näha on, et tööstus suudab juurutada uusi, mõjusaid lahendusi,” ütles Neste jätkusuutliku maanteetranspordi valdkonna asepresident Carl Nyberg.

Neste uue kütusetoote prototüüp vastab EN228 standardile ja see on kasutatav nii olemasolevates kui ka uutes bensiini- ja hübriidautodes. Taastuvatest allikates bensiin võib pakkuda ELile veel ühe lahenduse, kuidas ambitsioonikate eesmärkidega saavutada kasvuhoonegaaside heite vähendamine 2030. aastaks 55 protsenti võrreldes 1990. aasta tasemega.

Uue taastuvatest allikatest bensiini testid viiakse läbi koostöös Volvo Carsi tarnija Powertrain Engineering Sweden AB-ga. Powertrain Engineering Sweden varustab Volvo Carsi ja teisi tootjaid jõuülekande ja järgmise põlvkonna hübriidsüsteemiga. Ettevõte viib läbi ka Neste taastuvatest allikatest bensiini sobilikkuse hindamise.

“Jälgime taastuvate kütuste, sealhulgas Neste taastuvatest allikatest bensiini arenguid suure huviga ja usume, et sellel on suur potentsiaal. Meie toodete ja Neste taastuvatest allikatest bensiini kombinatsioon võimaldab sõidukiomanikel vähendada kasvuhoonegaaside heidet kuni 65 protsenti,” ütles Powertrain Engineering Rootsi tegevdirektor Michael Fleiss.

Testimine viiakse läbi nii laboritingimustes töötavate mootorite peal kui ka Neste enda poolt tehtavate maanteetestidega, milleks kasutatakse kahte sõidukit. Testide eesmärk on uurida kütuse omadusi ja kohandada kütust, et heitkoguseid enne esimest kaubanduslikku pilootprojekti veelgi vähendada. Saadud tulemusi plaanib Neste hinnata lähikuudel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.