Neste blogi

Neste ja Air bp suurendavad taastuvtoorainest lennukikütuste kasutamist Euroopas

Neste, maailma suurim taastuvtoorainest diislikütuse ja jätkusuutliku lennukikütuse (SAF) tootja ning rahvusvaheline lennukikütuste tarnija Air bp sõlmisid kokkuleppe SAF-kütuse tarnemahtude suurendamiseks lennundussektori klientidele 2020. ja 2021. aastal.

Mahtusid suurendatakse viis korda võrreldes 2019. aastaga. SAF-kütuse tarned Stockholmi, Oslo jt valitud Euroopa lennujaamadesse algavad lähinädalatel. 

Otsus  on tingitud tänaste ja Euroopa turule sisenevate lennundusettevõtete suurenenud nõudlusest keskkonnasõbraliku lennukikütuse vastu. SAF on toodetud 100% taastuvatest jäätmetest ja jääkidest. Täielikult sellele kütusele üleminek võimaldaks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 80 protsendi võrra võrreldes tavalise reaktiivkütusega. SAF on läbinud samad kvaliteeditestid mis fossiilne reaktiivkütus ning seda saab segada õhusõiduki kütusepaaki kuni 50 protsendi mahus. Täna on SAF ainus jätkusuutlik alternatiiv fossiilkütustele ärilennukite käitamiseks.

Neste võimekus toota jätkusuutlikku lennukikütust on praegu 100 000 tonni aastas. Peagi avatav Neste Singapuri rafineerimistehase laiendus pluss võimalikud lisainvesteeringud Rotterdami rafineerimistehasesse suurendavad Nestes SAF-kütuse tootmisvõimekust 2023. aastaks 1,5 miljoni tonni võrra.

Air bp on tarninud SAFi alates 2010. aastast ning täna kasutab seda rohkem kui 20 lennundusettevõtet ja 16 lennujaama. 2018. aastal teatasid Air bp ja Neste plaanist uurida ja arendada tarneahela lahendusi SAFi tarnimiseks lennujaamadele ja lennundusettevõtetele. 2019. aasta aprillis töötasid nad koostöös välja elujõulise tarneahela lahenduse säästva lennukikütuse tarnimiseks Rootsi turule. Käesolev samm aitab suurendada SAFi kättesaadavust erinevates lennujaamades, kasutades parimal viisil ära Air bp ja Neste teadmisi tootmise, segamise, tarnimise ja ohutu käitamise valdkonnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.