Neste blogi

Neste avas Soomes esimese ülimadala emissiooniga tankla

Neste avas Tuusula eluasememessi 2020 raames Soome esimese madala heitmega teenindusjaama. Nii jaama ehituses, käigushoidmises kui tootevalikus on kasutatud võimalikult kliimasõbralikke lahendusi.

Neste Express Tuusula Rykmentinpuisto avati juba enne suvist eluasememessi, 9. juulil aadressil Puistometsäntie 1, Tuusula. 

Selles jaamas asub Neste Easy Deli iseteeninduspood, OmaPosti kiosk, Neste MY Renewable Diesel´i tankla ning elektriautode kiirlaadimine. Varasügisel avatakse samas jaamas ka biogaasi ja maagaasi tankimispunktid. Tegemist on keskkonnasäästliku kontseptsiooniga, mida Neste tulevikus laiendab ilmselt teistessegi teenindusjaamadesse.

“Neste uues teenindusjaamas saavad autojuhid taastuvallikatest toodetud diislikütuse Neste MY Renewable abil oma süsinikujalajälge märkimisväärselt vähendada. Lisaks pakub meie teenindusjaam kliimasõbralikke alternatiive ka elektri- ja gaasiautode omanikele. Taastuva diislikütuse, biogaasi ja elektri kombineeritud kasutamine vähendab kasvuhoonegaaside heitkoguseid enam kui 80% aastas võrreldes tavaliste toodetega,” ütles Neste’i Soome teenundusjaamade võrgu asepresident Katri Taskinen.

Leppäkosken Energia ja Unified Chargers tarnivad tanklasse ka Soome esimese intelligentse kiirlaadimispunkti kuni nelja elektrisõiduki korraga laadimiseks.

“See on nutikas lahendus, kus jaama koguvõimsus jagatakse laaditavate autode vahel. Kui ühe auto aku on täis, kantakse vabanenud võimsus automaatselt ülejäänud laadijateni. Klient vajab ainult deebetkaarti ja saab elektrisõidukit mugavalt laadida,” rääkis Leppäkosken Energia Oy müügidirektor Juha Koskela.

Tuusula Neste tanklas pakutakse sõiduautodele ja tarbesõidukitele veel ka nii biogaasi kui maagaasi.

“Uues teenindusjaamas saab tankida täielikult taastuvatest allikatest toodetud Soome biogaasi. See on meie ettevõtte esimene selline tankimisjaam ja seda on hea esitleda osana Neste uusimast keskkonnasäästlikust teenindusjaamast,” ütles Suomen Kaasuenergia Oy tegevdirektor Mika Paloranta.

Neste uues teenindusjaamas on eralduvad heitmekogused üle 70% madalamad, kui tavalistes teenindusjaamades.

Uued ehituslahendused

Rykmentinpuisto jaama ehitamisel on välja töötatud mitu vähese heitega uut tehnoloogilist lahendust. Näiteks on kasutatud risti lamineeritud puidust elemente Easy Deli ja tankla ehitamisel. Purustatud kivimitäide on osaliselt asendatud killustikuga ja asfaldis on taaskasutatud kummist graanuleid. Hiljemalt sel sügisel avab Neste uue jaama juures ka bensiinimahuti, mis asub maapinnast kõrgemal, vältides sellega keskkonda koormavaid kaevetöid.

Jaama kasutatav energia tuleb Easy Deli katusele paigaldatud päikesepaneelidest, samuti tuule- ja hüdroelektrienergiast.

“Idee sai alguse Tuusula valla ja eluasememessi korraldatud konkursilt 2019. aasta suvel. Tuusula pilootjaama abiga saame koostöös partneritega proovile panna vastutustundliku ehituse lahendusi ja uusi teenuseid. Tänu uutele ehitus- ja hoolduslahendustele on teenindusjaama heitkogused kogu ehitise elutsükli vältel enam kui 70% madalamad kui tavalise jaama heitkogused. Lisaks on jaama asukoht suurepärane, nii et võimalikult paljud inimesed saaksid teenuseid proovida ja meile tagasisidet anda,” jätkas Taskinen.

Kontaktivaba automaatpood

Iseteenindus aitab ka kiiremini ostud ära teha ja pakub ka e-kaubanduse kasvuvõimalust. Easy Deli iseteeninduskauplus kasutab nimelt RFID-tehnoloogiat, mis skaneerib kõik ostud korraga läbi ostukoti. Kauplus teenindab kliente ööpäevaringselt seitse päeva nädalas. Sarnane Easy Deli iseteenindusega kauplus avati Helsingi kesklinnas juuni alguses 2020. aastal.

Teenindusjaama juurde kuulub postiteenistuse kiosk, kus saab kätte pakke ja tähitud kirju või saata iga päev nii Soome kui välismaale. Teeninduspunkt täiendab Lõuna-Tuusula postiteenust, tuues veebis tehtud ostud piirkonna elanikele ja teistele inimestele kodu lähedale kätte.

„E-kaubanduse ja pakiautomaatide mahu kasv on viimase kevade jooksul olnud tohutu. Kasvu toetamiseks peame me oma klientidele pakkuma paindlikke teenindusvõimalusi nende igapäevaste liikumisteede lähedal. See vähendab ka tarnete süsinikuheidet. E-poest tehtud ostude liikumist saab hõlpsalt jälgida rakenduse OmaPosti abil,” ütles Soome postiteenistuse jaemüügivõrgu juht Heiko Laubach.

Heitmevaba e-kaubanduse logistika arendamise käigus teatas Soome Posti 2020. aasta juunis, et alustab Neste MY taastuva diislikütuse kasutamist oma sõidukitepargis.

Loe uue tankla kohta lisaks siit: neste.fi/rykmentinpuisto (soome keeles).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.