Neste blogi

Neste ja IKEA leidsid viisi, kuidas prügist ja jäätmetest plastikut toota

IKEA ja Neste alustasid koostööd 2016. aastal eesmärgiga jõuda tulemuseni, mis aitaks peatada toornaftast plastiktoodete toomise.

Praeguseks on jõutud nii kaugele, et toiduõlist ning säästva põllumajanduse jääkidest plastiku tootmine kaubanduslikes mahtudes algab pilootprojektina sügisel 2018. Sellest saab maailma esimene suuremahuline taastuvast biomaterjalist polüpropüleenplastiku tootmisprojekt.

Eesmärgiks naftavaba tootmine

Plastik on traditsiooniliselt valmistatud naftast, selle kasutamisel on fataalne mõju keskkonnale ja kliimamuutustele ning tegemist on taastumatu loodusvaraga. Seevastu taastuvtoorainetest plastiku tootmine on keskkonnasäästlik ning annab IKEAle võimaluse loobuda fossiilkütuse kasutamisest plastiktoodete tootmisel.

“Meie jaoks tähendab see materjal olulist sammu naftavaba tootmise suunas. Mitte keegi pole seni väljaspool laboritingimusi suutnud toota polüpropüleenplastikut ilma naftat kasutamata,” ütles Rootsi IKEA plastiktoodete valdkonnajuht Erik Ljungblad.

Kaubanduslikes mahtudes tootmine algab sügisel

“IKEA on esimene kasusaaja meie tootearendusest, mille eesmärk on aidata ettevõtetel ja kaubamärkidel minna üle naftal põhinevatelt toormaterjalidelt taastuvatele biomaterjalidele,” ütles Neste innovatsiooni äriüksuse asepresident Tuomas Hyyryläinen.

Kaubanduslikes mahtudes 20% taastuvmaterjalist polüpropüleen- ja polüetüleenplastiku tootmise pilootprojekt algab sügisel 2018. Neste hakkab bioplastikut tootma 100% taastuvast biotoorainest. IKEA plaanib uut plastikut kasutada tavalistes toodetes nagu säilituskastid. Esialgu on uuest plastikust tooted saadaval piiratud koguses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.