Neste blogi

Neste ja Rolls-Royce loovad partnerluse, et kiirendada üleminekut fossiilkütustelt taastuvkütustele

Lepingu allkirjastamine Neste peakorteris.Foto: Neste.

Neste on otsustanud seljad kokku panna autotootja Rolls-Royce’iga, et kiirendada taastuvkütuse kui diiselmootoritele mõeldud madalama heitega lahenduse kasutusele võtmist. Mõlemad ettevõtted jagavad ühist nägemust taastuvkütustest, millel on võtmeroll kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisel väljaspool maanteed, näiteks ehituses ja elektritootmises.

Koostöös on põhirõhk pandud säästvamate kütuste kasutamise edendamisel olemasoleval sisepõlemismootori tehnoloogial põhinevates rakendustes. Samuti fossiilkütustelt taastuvkütustele ülemineku kiirendamine ja teadmiste laiendamine taastuvdiislikütuse ning sellega kaasnevate eeliste kohta.

Rolls-Royce müüb oma kaubamärgi alt lisaks autode mootoritele veel ka igasugu erinevaid jõuseadmeid laevadele, elektritootmisele, rasketele maismaa- ja raudteesõidukitele ning sõjaväesõidukitele. 

„Oma säästvusprogrammi „Net Zero at Power Systems” kaudu oleme võtnud kohustuse kohandada oma tooteportfelli nii, et 2030. aastaks vähendaksid säästvad kütused ja uued tehnoloogiad meie kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2019. aastaga võrreldes kuni 35 protsenti. Koostöö maailma juhtiva taastuvdiislikütuse tootja Nestega aitab saavutada nii meie kui ka meie klientide eesmärke,“ sõnas Rolls-Royce’i äriüksuse Power Systemsi statsionaarsete elektrilahenduste president Tobias Ostermaier.

Neste MY Renewable Diesel on toodetud 100% taastuvatest toorainetest. Tegu on jätkusuutliku lahendusega, mis mis ei nõua muudatusi olemasolevates sõidukites ega energiasüsteemides.

 „Neste MY taastuvdiisliga saab CO2 heitkoguseid vähendada kuni 75–95%, kui võrrelda kütuse olelusringi heitkoguseid fossiilse diisliga. Ettevõtted saavad kütust vahetades hetkega märkimisväärselt vähendada oma CO2 heitkoguseid,“ räägib Lars Peter Lindfors, Neste innovatsiooniosakonna vanemasepresident.

Alates 2022. aasta maist on Rolls-Royce heaks kiitnud mootorites kasutava taastuvatest allikates toodetud diislikütuste, mis vastavad standardi EN15940 spetsifikatsioonidele. Mitmeid katsed näitasid kuni 90% kasvuhoonegaaside vähenemist, kuni 80% vähem tahkete osakeste heitkoguseid ja keskmiselt 8% madalamat lämmastikoksiidide taset.

Taastuvdiisli ja muude taastuvtoodete kättesaadavuse kasv

Neste praegune taastuvtoodete tootmisvõimsus maailmas on 3,3 miljonit tonni aastas. Neste käimasolev tootmisvõimsuse projekt Singapuri rafineerimistehases ja ühisettevõte Marathon Petroleumiga Martinezis (Kalifornia osariigis) suurendab taastuvtoodete kogu tootmisvõimsust 2023. aasta lõpuks 5,5 miljoni tonnini. 

See teeb Nestest ainsa ülemaailmse taastuvkütuste tarnija ja taastuv lähteaine polümeeride ja kemikaalide jaoks, mille tootmisjalajälg on kolmel kontinendil. Neste Rotterdami rafineerimistehase laiendusprojekt suurendab 2026. aasta lõpuks ettevõtte kogu taastuvtoodete tootmisvõimsust 6,8 miljoni tonnini.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.