Neste blogi

Neste piloteerib elektrisõidukite laadimisprogrammi Soomes

Alates 2021. aasta juunist piloteerib Neste oma esimest elektrisõidukite laadimisprogrammi, mis on mõeldud kasutamiseks logistikaettevõtetele Soomes.

Teenust testitakse koos Niemi Services’iga ettevõtte asukohas Konala piirkonnas Helsingis. Piloteeritav projekt toetab Neste ja Niemi kliimastrateegiaid ning aitab Soome juhtival kolimis- ja logistikaettevõttel Niemil vähendada heitkoguseid. Neste eesmärk on käivitada Soomes elektrisõidukite kommertslaadimisteenus 2021. aasta lõpuks.

“Soovime aidata oma klientidel vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja otsime pidevalt uusi võimalusi, kuidas ettevõtteid nende süsinikuneutraalsuse saavutamisel toetada. Pole ühtegi lahendust, mis iseseisvalt suudaks piisavalt efektiivselt vähendada transpordi heitkoguseid. Fossiilset diislikütust hakatakse järgnevatel aastatel kasutama raskeveokitega transpordis vähem, kuid taastuva diislikütuse järele on nõudlust ka tulevikus. Samal ajal on Soome transpordisektor üha enam huvitatud elektrisõidukitest, ja seda just tarbesõidukite valdkonnas. Me tahame omalt poolt sellele arengule kaasa aidata. Selle pilootprojektiga saame laiendada oma teenuseid elektrisõidukite valdkonda ja pakkuda pikaajalisele partnerile terviklikku lahendust,” ütles Neste kontserni müügi-, turundus- ja teenindusjuht Tuomas Kulola.

Niemi Services´i autopargis on hetkel 163 sõidukit, millest 120 tarbib taastuvat diislikütust, 35 biogaasi ja 8 elektrit. Pilootprojekt toob ettevõtte garaaži 22 kW vahelduvvoolu ja 180 kW alalisvoolu kiirlaadijad, millest saab igapäevaselt laadida elektrikaubikuid. Laadimist teostatakse Neste mobiilirakenduse või EV-draiveritele juba tuttavate RFID-märgendite abil. Heitkoguste vähenemist on võimalik monitoorida Neste heitkoguste aruandlusteenuses. Neste elektrisõidukite laadimisteenus sisaldab laadijaid ja sellega seotud teenuseid, mistõttu pole kliendil vaja laadijatesse investeerida.

Elektriinfrastruktuuri ja laadijate osas on Neste partneriks pilootprogrammis Plugit Finland Oy.

Üha vähem on transpordi- ja logistikaettevõtteid, mille autopargid on homogeensed

Soome ambitsioonikas eesmärk on saavutada süsinikuneutraalsus aastaks 2035. Et selleni jõuda, läheb vaja uusi jõuallikaid sõidukitele ning lihtsaid, kergesti ligipääsetavaid lahendusi.

“Meie enda eesmärk on viia tahkete osakeste heitkogused nulli 2030. aastaks. Selle eelduseks on biogaasi tankimis- ja elektrisõidukite laadimisvõrgustike jõuline laienemine Soomes. Praegune elektrilaadimisvõrgustiku paiknemine on ebaühtlane ja ebausaldusväärne – see piirab elektrisõidukite kasutamist. Laiaulatuslikumat elektrilaadimisvõrgustikku vajavad just transporditeenuste osutamisele spetsialiseerunud ettevõtted, sest nende garaažidesse jõuab järjest rohkem erinevate jõuallikatega masinaid. Selle arendus- ja pilootprojekti osas on meil hea meel teha koostööd Nestega ning ootame huviga, millised on meie autojuhtide kogemused teenuse kasutamisel. Lisaks elektrisõidukitele üleminekule on ka taastuvtoorainest diislikütuse kasutamisel oluline roll Niemi kliimaeesmärkide täitmisel ja süsinikuneutraalsuse vähendamisel,” ütles Niemi Services´i suurettevõtete direktor Juha Niemi.

Üha rohkem tekib  transpordi- ja logistikaettevõtteid, kus kasutatakse paralleelselt nii diisel-, elektri- kui ka gaasisõidukeid. Elektrisõidukid on järjest konkurentsivõimelisemad, sest nende olelusringi kulud muutuvad väiksemaks  ja õigusaktid muutuvad – see kõik soodustab  elektrisõidukite arvu kasvu.

“Ettevõtetele elektrilaadimisteenuste kättesaadavaks tegemine nende enda territooriumil on meie poolt esimene samm maanteetranspordi elektrifitseerimise toetuseks. Lisaks oleme praegu uurimas võimalusi, et pakkuda äriklientidele teenuseid ka mujal, näiteks avaliku laadimisvõrgu kaudu. Laadimisvõrk raskeveokitele, mida ettevõtted kasutavad, saab olema erinev eratarbijatele mõeldud laadimisjaamadest. Näiteks parkimiskohad peavad olema suuremad, laadijad võimsamad ning laadijaid peab olema rohkem. Usun, et suudame oma laadimislahendustega luua oma klientidele tõelist lisaväärtust, arendades oma teenuseid koostöös meie partneritega,” ütles Kulola.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.