Neste president Peter Vanacker käis välja kolm teesi, miks peaksime biopõhise ringmajanduse juurde pöörduma

Praegu on paljude maailma suurettevõtete jaoks väga oluliseks saanud keskkonnamõju vähendamine ja ringmajandus, et oma tegutsemise ökoloogilist jalajälge vähendada või hoopis olematuks muuta. Neste president Peter Vanacker seletab kolme teesiga lahti, miks see on praegu ainuvõimalik tee ja kuidas ringmajandus edukalt käima saada.

Vanackeri sõnul on praegu sadu erinevaid määratlusi, mis see ringmajandus täpsemalt on, kuid Neste juhi jaoks on see üsna lihtne: selle asemel, et midagi ära visata, kasuta seda uuesti. See ongi ringmajandus.

Kui ühendada ringmajandus ja biomajandus, siis saame taastuvatel allikatel põhineva säästva majanduse, kus toodetu peaks olema taaskasutatav. Vanacker pakub välja kolm põhiteesi, mismoodi selline tee on meie tuleviku jaoks kõige parem.

1. Jätkusuutliku tööstuse jaoks pole ringmajandus üks võimalustest – see on ainuvõimalik lahendus

Sellel lahendusel on aga tegemist kahe suure, globaalse väljakutsega: kliimakriis ja ülemaailmne plastijäätmete probleem.

Kliimakriis on hetkel paisunud nii suureks, et seda ei saa enam lahendada ühe kindla lahendusega. Heitmekoguseid peab vähendama igal pool: maal, õhus ja meres. Samuti peab vähendama erinevate toodete keskkonnamõju ja välja töötama uued tehnoloogiad plastjäätmete väärtuslikuks tooraineks muutmiseks. See, mis kunagi rändas prügimäele, läheb nüüd jälle ringlusse.

Vanacker toob näitena Plastics Europe´i statistika, et 2018. aastal koguti Euroopas töötlemiseks kokku vaid 29 miljonit tonni plastijäätmeid, aga ainult kolmandik sellest suunati taaskasutusele ning veelgi vähem jõudis tegelikult ringlusse. Ülejäänud kaks kolmandikku läks ringmajanduse jaoks kaotsi ehk kas põletati energiaks või maeti prügilatesse. Samal ajal on aga teada, et 2050. aastaks kasvab nõudlus plastide järele neli korda.

Neste juht on aga siiski lootusrikas, kuna polümeeri- ja keemiatööstus reageerib juba kasvavale nõudlusele ja survele. Surve muutustele tuleb tarbijate poolt, tuntud kaubamärgid ongi selle mõjul võtnud ambitsioonikaid jätkusuutlikkuse kohustusi. Seadusandjad aga töötavad välja vajalikke regulatsioone, et tööstust jätkusuutlikuma tuleviku suunas tõugata.

“Usun, et meie ettevõtete ja tööstusharude tulevikukindlaks muutmiseks ning meie sidusrühmade kasvavate ootuste täitmiseks ei ole üleminek ringmajandusele võimalus,” võtab Vanacker oma esimese teesi kokku. “See peab lihtsalt nii olema, muud võimalust pole.”

2. Lahendused on juba saadaval – vaja on need vaid kasutusele võtta!

Neste on endale juba võtnud julge väljakutse: saada ülemaailmseks liidriks taastuvate ja ringlusse võetud lahenduste valdkonnas. Neste ongi Vanackeri sõnul juba maailma juhtiv taastuva diislikütuse ja säästva lennukikütuse tootja. Polümeeride ja kemikaalide valdkonnas keskendub ettevõte samuti kahele põhilahendusele.

Esimene neist on taaskasutus: koos mitme plastitootmise partneriga arendab Neste tehnoloogiaid ja valmisolekut plastjäätmete keemiliseks ringlussevõtuks. Sealhulgas ka selliste plastijäätmete, mida taaskasutusse praegu mujal ei võeta. Neste eesmärk on alates 2030. aastast töödelda aastas üle 1 miljoni tonni plastijäätmeid. “Edeneme selle eesmärgi suunas hästi: eelmisel sügisel töötlesime näiteks 400 tonni plastijäätmeid tööstuslikus mahus kõrgekvaliteediliseks taaskasutatud lähteaineks,” lisab Vanacker.

Teiseks oluliseks märksõnaks on taastuvenergia: taastuvate vedeldatud lähteainete tootmine, et asendada nendega senist fossiilset lähteainet mitmesuguste plastide ja kemikaalide tootmisel. Koos partneritega valmistas Neste näiteks juba 2019. aastal esimest korda kaubanduslikus mahus biopõhist plasti taastuvatest toorainetest ja on sellest ajast valdkonna üks juhtivatest tootjatest.

Peter Vanacker võtab oma teise teesi kokku niimoodi: “Lahendused ongi juba olemas – peame need lihtsalt kasutusele võtma. Oleme möödas punktist, kui piisas ainult eesmärgi seadmisest, nüüd peame hakkama jätkusuutlikumaid valikuid tegema ja uusi tehnoloogiaid kasutusele võtma. Need lahendused on juba saadaval. See, mis oli kümme aastat tagasi ulme, on täna võimalik.”

Kõik uued lahendused nõuavad aga suuri investeeringuid. Need omakorda vajavad toetavat ettevõtluskeskkonda ja innovatsiooni soodustavat poliitikat, sest innovatsiooni realiseerumine võtab aega aastaid, kui mitte aastakümneid.

3. Ringmajandus on ärivõimalus, mille saab kõige paremini tööle koos partneritega

Kliimakriisi või plastijäätmete kasutamise ülemaailmse väljakutse lahendamine nõuab uuendusi, pühendumust ja partnereid. Vanackeri sõnul on siin oluline kogu väärtusahela tugi. Koostöös saavad ettevõtted tõeliselt positiivset mõju avaldada ka kõige keerukamates väärtusahelates. Ringmajandus on ärivõimalus, mida on kõige parem ellu viia koos partneritega.

“Usun, et ringmajandust ei tohiks vaadelda ainult kui midagi, mida peab kohustuslikus korras omaks võtma, vaid ka kui ärivõimalust. Maailma kõige jätkusuutlikumad ettevõtted on tegelikult paljudes aspektides kõige edukamad ja vastupidavamad,” selgitab Neste juht, “just need ettevõtted usuvad ka koostöö tugevusse.”

Jätkusuutlikkust ja ringmajandust tuleb vaadata kui väärtuste loojat ning need omavad ka iseenesest väärtust – ettevõtted peaksid olema jätkusuutlikud ja jätkusuutlikult töötama mitte sellepärast, et see on seadusega kohustuslik või teiste poolt eeldatav, vaid sellepärast, et see on pika aja jooksul ainus viis eduka ettevõtte tegutsemiseks.

See on parim lähenemisviis mitte ainult ettevõttele endale, vaid ka inimestele, ühiskonnale ja majandusele – rääkimata kogu planeedist, on Vanacker kindel. Mitte ainult selleks, et pandeemiast üle saada, vaid ka kliimakriisi ja globaalse plastijäätmete probleemiga võitlemiseks pikemas perspektiivis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.