Neste blogi

Neste taastuvallikatest plast vähendab uuringu järgi süsinikujalajälge rohkem kui 85%

Neste viis hiljuti läbi oma plastitoodete elutsükli hindamise uuringu 100% taastuvallikatest plastitooraine Neste RE keskkonnamõjude kohta. See näitas, et kasvuhoonegaaside heitkogused vähenesid olelusringi jooksul kuni 85%, kui võrrelda Neste RE-d keemia- ja polümeeritööstuses kasutatavate tavapäraste fossiilse lähteaine põhiste plastidega. 

Uuring kinnitab seega Neste varasemaid väiteid ja laboriuuringute tulemusi Neste uue taastuvallikatest polümeeritööstuse tooraine keskkonnasäästlikkuse kohta.

Uuringus jälgiti tooraine kogu elutsüklit, võttes arvesse kasutatud taastuvenergia toorainet, Neste NEXBTL-tehnoloogial põhinevat rafineerimisprotsessi, kõiki transpordietappe ja lõpuks ka kasutuselt kõrvaldatud heitmeid. Tulemused vaatas üle VTT Soome uurimiskeskuse ekspertide rühm ning lisaks ka Quantis GmbH ja Aequilibria Srl-SB ekspertide väliskomisjon.

Võrreldes fossiilsete lähteainetega toorainega on Neste RE toote kasvuhoonegaaside heitkogused enam kui 85% väiksemad, mis vastab süsinikujalajäljele 0,45 kg (süsinikdioksiidi) Neste RE ühe kilogrammi kohta. Uuringus järeldatakse ka seda, et fossiilsete ressursside kasutamine väheneb rohkem kui 85%, kui minna üle Neste RE toorainele.

Polümeeride tootjatel on väga hea võimalus kliimamuutustega võidelda

Konkreetse näitena hinnati uuringus ka plastitoodete keskkonnamõju, kui Neste RE-d kasutada polüpropüleeni tootmisel, mis on üks tavaline polümeer, mida kasutatakse erinevates igapäevastes toodetes nagu autod, moetooted, elektroonika ja toidupakendid. 

Selle konkreetse polümeeri puhul on kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemine toote olelusringi jooksul üle 80%, võttes arvesse mitte ainult Neste RE olelusringi heitkoguseid, vaid ka Neste RE töötlemist taastuvateks polüpropüleenplastideks. See vastab ligi 0,9 kg süsinikujalajäljele (süsinikdioksiidile) taastuva polüpropüleeni kilogrammi kohta. Seega saaks polüpropüleenitööstus märkimisväärselt kasvuhoonegaaside kokkuhoiule kaasa aidata. Taastuva polüpropüleeni tootmisel väheneb fossiilsete ressursside kasutamine niimoodi enam kui 75%.

“Uuring kinnitab selgelt Neste RE lähteaine positiivset mõju keskkonnale. See lahendus toetab hästi polümeeritootjate kliimaeesmärkide saavutamist. Arvestades, et Neste RE on saadaval juba praegu, on see valmislahendus, mis toetab isegi üsna ambitsioonikate kliimaeesmärkide saavutamist juba lähemas tulevikus,” ütles Neste taastuvate polümeeride ja kemikaalide äriüksuse juht Maiju Helin.

Taastuvallikatest Neste RE plastitooret toodetakse peamiselt taastuvat päritolu jäätmetest ja jääkidest, nagu kasutatud õlid ja toiduainetööstuse jääkrasvad. Neste RE-d saab toota ka keemiliselt ringlusse võetud plastist. Neste RE-st toodetud polümeerid on samas kõrge kvaliteediga ning ei erine tavalistest fossiilsete lähteainetega plastidest. Neid on ohutu kasutada isegi sellistes kõrgete nõudmistega valdkondades nagu tervishoiu-, mänguasja- ja toiduainetööstus. Lisaks saab Neste RE-d ka fossiilsete lähteainetega segada. Seega kui vaja, võib üle minna uuele toorainele ka järk-järgult, kasutades olemasolevat tootmislahendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.